Možnosť využívať firemné zariadenia na súkromné účely je čoraz častejším benefitom, ktorý firmy poskytujú zamestnancom. Údaje portálu Platy.sk ukazujú, že približne tridsať percent zamestnancov na Slovensku má takto sprístupnený firemný telefón. „V prípade notebooku je to približne 27 percent, pričom tento podiel sa neustále zvyšuje,“ dopĺňa PR manažérka pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Ide pritom o benefit, o ktorý majú ľudia veľký záujem. Podľa prieskumu agentúry Mnforce by ho len za minulý rok uvítalo takmer päťdesiat percent respondentov. Odborník na bezpečnosť zo spoločnosti Seyfor Milan Ryšavý približuje, že zamestnanci ho najčastejšie využívajú na riešenie súkromnej pošty, spracovanie osobných dokumentov či online nakupovanie.

Ľudský faktor 

Zamestnávatelia by však v takýchto prípadoch nemali zabúdať na kybernetické hrozby. „Zamestnanci sú jedným z najľahších cieľov útočníkov, pretože predstavujú najzraniteľnejší článok v systéme,“ upozorňuje výkonná riaditeľka firmy bugino Veronika Krajčovičová. Dôvodom je najmä prístup spoločností, ktorý sa v oblasti informačnej bezpečnosti doteraz zameriaval najmä na zneužívanie počítačov samotnými pracovníkmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa