V studené sobotné ráno parkovisko v Starom Smokovci zíva prázdnotou. Zákaz pohybu medzi okresmi značne zredukoval počty turistov. Ubytovať sa nie je kde a biznis vo vysokohorských chatách funguje v oklieštenej podobe. Oficiálne je možné uzimeným turistom vydať len jedlo z okienka.

Chaty v najvyšších slovenských horách sú majetkom turistických spolkov. Chatári sa vždy považovali za slobodných ľudí, ktorí vyčerpaným turistom dovolia posedieť vnútri. Nie je ich veľa a vo výške dvetisíc metrov nad morom ani tak nemá kto kontrolovať dodržiavanie nariadení hlavného hygienika.

Stopercentne sa rešpektuje len zákaz ubytovania. Vo väčšine chát sa naposledy dalo prenocovať vlani v decembri. Zimná uzávera chodníkov sa týka len Chaty pod Rysmi. Všetky ostatné sú otvorené celý rok, Plesnivec cez víkend a sviatky. Za pekného počasia však k chatám aj v časoch tvrdého lockdownu smerujú desiatky turistov.

Ľadový dóm a betlehem

Koncom minulého roka bolo v Starom Smokovci rušno. Rodiny s deťmi sa tešili z najdlhšej sánkarskej dráhy na Slovensku, ktorá do osady vedie z Hrebienka. Je to zasnežená asfaltová cesta, takže zvezenie dolu kopcom je zadarmo. Miestni podnikavci zarábajú len na prenájme sánok. Kto si priplatí, môže sa hore vyviezť zubačkou a ušetriť 50 minút šliapania do kopca.

Pod obrovskou bielou kupolou stojí na Hrebienku ľadový dóm. Takmer vždy sú pred ním rady turistov. Prehliadka je bezplatná. Najznámejšiu zimnú atrakciu zatvorilo až zhoršenie pandémie. Bez problémov sa dnes dá navštíviť len betlehem pri Rainerovej útulni, ktorý chatár každý rok postaví pod holým nebom. Koniec atrakcie príde s oteplením. Cesta k nemu vedie z Hrebienka po zelenej značke okolo Bilíkovej chaty. Späť sa menej zdatní turisti môžu vrátiť po červenej trase. Miniokruh sa dá zvládnuť za dve hodiny.

„Základom úspechu zimnej turistiky je obuv. Ak plánujete ísť po vychodených chodníkoch, na vibramy vám stačí nasadiť nesmeky. Mačky sú vhodné pre skialpinistov zdolávajúcich divoké kopce,“ vysvetľuje predavač v miestnom obchode s turistickým výstrojom  Matej Mácák. Oproti mačkám sú nesmeky ľahšie, čo umožňuje aj ľahšie prekonať vysokohorský terén, ale nemajú mechanizmus na odpadávanie nalepeného snehu. Preto sú vhodné len na vychodené cesty pokryté ľadom, do ktorého bez problémov zabodnú hroty, fixujú nohu a bránia pošmyknutiu.

Reinerova útulňa.Miestny chatár tam každý rok postaví betlehem pod holým nebom
Zdroj: Branislav Toma
Reinerova útulňa.Miestny chatár tam každý rok postaví betlehem pod holým nebom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa