Júnová 26-percentná medziročná dynamika stavebnej produkcie bola historicky najvyššia, odkedy sú dostupné štatistiky. Teda od roku 1995. Dvadsaťsedempercentný nárast tržieb odvetvia v tom istom mesiaci za historickým maximom z predkrízového roka 2007 zaostal len o málo.

Za silným rastom výstavby na Slovensku stoja najmä verejné výdavky do ciest, ale aj čistiarní a kanalizácií financovaných z eurofondov. Zotavil sa aj segment výstavby kancelárskych a logistických budov.

Šesť rokov v recesii

Slovenské stavebníctvo pritom zažívalo dlhé roky len poklesy. Celých šesť rokov charakterizovalo toto odvetvie znižovanie produkcie. Najprv sa prejavil prepad hospodárstva, ktorý zastavil mnohé plánované projekty. Potom nastúpila nová vláda Ivety Radičovej, ktorá prekopala výstavbu diaľnic. A napokon verejná správa, vrátane samospráv, začala znižovať deficit rozpočtov šetrením viac na kapitálových výdavkoch ako na svojej bežnej prevádzke.

Až znovuobnovenie slušného hospodárskeho rastu a záplava lacných peňazí podnietili investorov znovu viac dôverovať výstavbe. Za šesť rokov však objem novej výstavby, rekonštrukcií a modernizácie stihol klesnúť o viac ako tretinu. Preto ani silný rast v tomto roku nebude stačiť na zvýšenie stavebnej produkcie na historické maximum z roku 2008.

Napriek tomu, že boom v stavebnej výrobe možno sledovať už niekoľko mesiacov, počet zamestnancov firiem v odvetví stále nerastie. Naopak, podľa mesačných štatistík klesá kontinuálne ďalej. Paradoxný vývoj môže mať na svedomí veľké množstvo malých dodávateľov, ktorí nie sú sledovaní na mesačnej báze. Živnostníkov je v odvetví registrovaných viac ako 75-tisíc. Ani výberové zisťovanie pracovných síl však ešte v prvom štvrťroku neukazovalo rast zamestnanosti v sektore. Podrobnejšie údaje za druhý štvrťrok budú zverejnené až začiatkom septembra.

Priemerná mzda v stavebníctve je pomerne nízka, v júni však 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa