Firma s dvetisíc zamestnancami a ročnými tržbami atakujúcimi pol druha miliardy eur je po trojici automobiliek štvrtým najväčším podnikom v automobilovom priemysle na Slovensku. Je kľúčovým dodávateľom žilinskej automobilky Kia, v ktorej priamom susedstve leží. Obidve firmy sú previazané aj majetkovo, keď spoločne patria do skupiny Hyundai Motor. Aj globálne sa Mobis radí medzi najväčších automotive dodávateľov: podľa tržieb za predminulý rok obsadil celosvetovo siedme miesto.

Auto ako skladačka

Výroba automobilov je v súčasnosti postavená na komplexnej štruktúre činností veľkého množstva dodávateľov rôzneho radu. Celý proces si je možné predstaviť ako skladačku, kde jednotlivé komponenty smerujú hierarchicky od malých firiem k väčším, postupne sa integrujú do väčších celkov a na konci sú veľkí systémoví dodávatelia, ktorí vytvárajú kompletné moduly napríklad v podobe celej prístrojovej dosky auta.

K dodávateľom preto automobilky vysúvajú v čoraz väčšej miere okrem samotnej výroby aj vývoj jednotlivých komponentov. Vo svojej réžii si potom ponechávajú už len produkciu kľúčových komponentov, ako je motor a prevodovka, a následne jednotlivé celky sfinalizujú do podoby hotového auta.

Prípad Mobisu Slovakia je však ešte špecifickejší. Slovenská fabrika vyrába alebo montuje až štyridsať percent súčastí každého modelu Kia, ktorý zíde z liniek žilinskej automobilky. Mobis tak funguje ako predĺžená ruka finalizačného závodu.

Nie je preto prekvapujúce, že Kia je dominantným zákazníkom Mobisu Slovakia, do ktorého smeruje 95 percent jeho produkcie. Zvyšok putuje do sesterského závodu Mobis v Českej republike, ktorý podobnú úlohu zohráva pre tamojšiu automobilku Hyundai v Nošoviciach.

„Mobis Slovakia pritom vyrába a dodáva celkovo až šestnásť produktov a vo svojom závode vykonáva deväť procesov.“

Mobis Slovakia pritom vyrába a dodáva celkovo až šestnásť produktov a vo svojom závode vykonáva deväť procesov. Kľúčovými komponentmi sú štyri základné moduly. Ide o modul prednej masky, prístrojového panelu, ako aj modul prednej a zadnej nápravy. V podstate sú to kompletné časti automobilu. Napríklad v prípade modulu prednej nápravy Mobis montuje dokopy systém zavesenia kolies, motor, spojku, prevodovku, brzdy či odpruženie. Takto hotový modul následne v presne stanovenej sekvencii posiela do závodu Kia. Každý modul je pritom už vopred určený pre konkrétne vozidlo s presnou špecifikáciou a požiadavkami od automobilky.

„Kokpit môže mať inú farbu, rôzne vybavenie, ak je jeho súčasťou aj navigácia, musí byť v jazyku konkrétneho štátu, kam dané vozidlo smeruje,“ hovorí špecialista logistiky materiálového oddelenia Mobis Slovakia Radim Vengloř.

Rastúca variabilita

Takto funguje fabrika, v ktorej sa vyrába takmer polovica z každého auta žilinskej Kie

Zdroj: Miroslava Spodniaková

Práve čoraz väčšia variabilita modelov, ako aj rastúci počet vyrábaných modelov predstavuje pre slovenský Mobis najväčšiu výzvu. Aktuálny rok je v tomto ohľade pre závod historicky najnáročnejš′í. Prvýkrát totiž musí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa