Vec je to zvláštna, keď komisia pred dvoma rokmi nastupovala do práce, hovoril o nej jej šéf Jean-Claude Juncker ako o „politickom“ telese. Napriek tomu teraz na jej členov ako keby neplatila politická logika, ktorá v podobných sporných etických situáciách zvyčajne sťažuje život politikom v demokratických krajinách.

Približne 90 minút na trase z Bruselu do Budapešti, ktoré nemecký eurokomisár Günther Oettinger strávil v lietadle s krajanom Klausom Mangoldom, podľa hovorcu európskej exekutívy nespadá pod pravidlá, ktorými sa majú komisári riadiť v otázke etiky a transparentnosti.

Podľa toho, čo povedal novinárom hovorca komisie, nepatria cestovné náklady do limitu 150 eur na dary, ktoré môžu komisári dostávať. A komisia trvá na tom, že onoho 18. mája, keď sa cesta uskutočnila, nemal G. Oettinger inú možnosť, ako sa dostať do Budapešti než práve súkromným lietadlom svojho nemeckého krajana. Tento spôsob cesty komisárovi vraj navyše ponúkla maďarská vláda.

Takmer nepovšimnuté zakopnutie eurokomisára Oettingera

Na vec po prvýkrát upozornila maďarská spravodajská internetová stránka 444 už v júni, v júli požiadali komisiu o vysvetlenie europoslanci za zelených. V lete si potom vec všimli bruselskí a následne aj nemeckí novinári. Komisia si však dala – zo spätného pohľadu zrejme dosť nešťastne – na čas a na europoslaneckú interpeláciu reagovala až začiatkom novembra.

Veď v súčasnosti sa dejú oveľa dramatickejšie veci, než sú pochybnosti o integrite jedného z členov Európskej komisie

Vec tak v „bruselskej bubline“ naplno prepukla až teraz, a to pre J.-C. Junckera a G. Oettingera v nie príliš vhodnej chvíli. Nemecký komisár sa nedávno už totiž musel ospravedlňovať za svoje veľmi nešťastne zvolené a verejne prednesené žarty o Číňanoch aj o svojich politických kolegoch.

J.-C. Juncker zatiaľ nič nezmenil na svojom rozhodnutí odovzdať od januára práve G. Oettingerovi dôležité rozpočtové portfólio, ktoré uvoľní odchádzajúca bulharská podpredsedníčka komisie Kristalina Georgievová. Tu by v budúcnosti mohla prísť najzaujímavejšia situácia. Europarlament totiž 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa