Datuje sa ešte do roku 2006 a padlo v ňom viacero trestných oznámení. M. Kočnera však v tejto kauze obvinili len vlani. Hlavnú úlohu v prípade majú nehnuteľnosti v lukratívnej lokalite Pezinka a pohľadávky, ktoré sú akoby Kočnerovým biznisovým nástrojom.

Prípad sa pokúsila zrekonštruovať na základe policajných dokumentov a informácií od dotknutých osôb Nadácia Zastavme korupciu spolu s TRENDOM.

Kočnerova eseročka

Eseročka Gatex vznikla začiatkom deväťdesiatych rokov a od jej vzniku mal na ňu vplyv M. Kočner. V roku 2006, keď už bol on sám jej konateľom a majiteľom, dokonca presunul sídlo firmy na bratislavskú adresu na Kolibe, kde si on sám v súčasnosti uvádza trvalý pobyt. Firma tam sídli doteraz, aj keď ju koncom roka 2006 M. Kočner predal svojej bývalej účtovníčke Simone Mojžišovej. No tesne pred predajom ešte stihol urobiť pár významných bankových prevodov.

Podľa policajných dokumentov, ktorými vlani krajská polícia v Bratislave obvinila podnikateľa, si Gatex pár dní pred predajom vzal veľký bankový úver. Išlo o 25 miliónov vtedy ešte slovenských korún, pričom účelom úveru bola kúpa a rekonštrukcia nehnuteľnosti. Cieľom bola kúpa nehnuteľností v lukratívnej lokalite Kučišdorfská dolina pri Pezinku.

Deň po pripísaní peňazí z úveru na firemný účet previedol M. Kočner podľa policajného uznesenia 16 miliónov korún na účet predávajúceho Adolfa Gyuríka s vysvetlením, „že mu práve uhradil kúpnu cenu za nehnuteľnosti“. Písal sa 8. november 2006. A. Gyurík však Kočnerovi oznámil, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa