Minulý školský rok som strávila v Dánsku. Študovala som tam na gymnáziu, vybavila som si to sama a moja slovenská škola s tým súhlasila. Bývala som iba pol hodinu vlakom od Kodane v jednom malom mestečku, a tak som bola v hlavnom meste aj párkrát do týždňa. Na konci roka som mala celú Kodaň pochodenú a vyznala som sa v nej pomaly ako hociktorý domáci.

K najznámejším a mojim najobľúbenejším atrakciám určite patrí najväčšie akvárium v celej severnej Európe Blue Planet. Nachádza sa hneď pri letisku, takže vám počas toho, ako pozorujete kŕmenie žralokov a vydier v obrovských nádržiach, lietajú nad hlavou okrem čajok aj lietadlá.

Na Kodani je úžasné množstvo zelene. V centre vyniká botanická záhrada s impozantnou skleníkovou budovou a len kúsok za mestom je Dyrehaven (Jelení park), kde sa voľne pasú jelene. Nikde v okolí nenájdete lepšie miesto na pokojnú prechádzku či piknik v prírode.

Tajomstvá Kodane: metropola dizajnu očami študentky, ktorá tam strávila rok

Zdroj: Martina Brunovská

Mesto postavené zo skla a tehál

Veľkým lákadlom turistov do Kodane je predovšetkým jej jedinečná architektúra. Tu sa staré mesto nikde nekončí, domy s historickou fasádou, ale modernými renovovanými apartmánmi vnútri nájdeme v centre mesta aj na jeho okraji. Kodaň je zároveň aj centrom modernej architektúry a dizajnu nielen v Dánsku, ale aj v Európe, pretože tu vzniká pôvabná kombinácia pôvodných tehlových budov a ich odleskov odrážajúcich sa v obrovských sklenených paneloch novostavieb. Niekto by si povedal, že tieto dva prvky sú nezlučiteľné. No Dáni ukázali svetu opak.

Staré obytné domy nie sú jediné historické budovy v meste. Kodaň, sídlo mnohých kráľov, sa môže pýšiť nie jedným, ale tromi 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa