Recenzia

A nielen to. Bude sa mýliť viac, ako keby odpovede vyberal úplne náhodne. Z dvanásťotázkového testu s tromi možnosťami odpovedí by mal zhruba štyri odpovede správne. Ale ľudia sú v takomto testovaní ešte horší, ako keby ho vypĺňali šimpanzy: priemerný výsledok tisícov testovaných dosiahol len dva body z dvanástich. Týmto systematickým chybovaním začína svoju knihu Factfulness vlani zosnulý švédsky lekár, štatistik a akademik Hans Rosling (jeho test TREND ponúka na www.etrend.sk/rosling).

Svet nie je taký strašný

Keď mu v roku 2016 zistili rakovinu v nezvratnom štádiu, vrhol sa spolu so svojím synom a jeho nevestou do písania knihy, ktorá sumarizuje jeho najdôležitejšie faktické zistenia o svete. Ale robí aj oveľa viac: analyzuje príčiny toho, prečo ľudia o situácii na planéte vedia tak málo.

„Každá spoločenská skupina, ktorú som skúmal, si myslí, že svet je strašidelnejší, násilnejší a bezútešnejší, ako v skutočnosti je,“ opisuje výsledky svojho výskumu. Jeho test nemusí byť nevyhnutne metodicky najpresvedčivejší (všetky správne odpovede sú tie najoptimistickejšie), no pekne vystihuje pokrivený obraz ľudí o svete okolo nás.

Problémom je, že keď sa ľudia a firmy podľa takýchto nesprávnych presvedčení rozhodujú, chybujú. Napríklad západné firmy 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa