Niektorí ekonómovia varujú, že svetové hospodárstvo je ohrozené príliš veľkým dlhom vo firmách, v domácnostiach aj v štátoch. Je to naozaj hrozba?

Je pravda, že dnes máme vo svete viac dlhov ako kedykoľvek predtým v histórii. Množstvo dlhov bude epicentrom problémov, ale nie tento rok. Je to riziko, ktoré sa prejaví v nasledujúcich desiatich rokoch. V súčasnosti je dlh viac--menej pod kontrolou aj vďaka politike centrálnych bánk a ich nízkych úrokov. Lenže v Spojených štátoch už úroky rastú. Problémy sa začínajú objavovať najmä v Turecku či v iných rozvíjajúcich sa trhoch.

Vidíte nejaké riešenie, ako sa veľkých dlhov zbaviť?

Ideálny je rast ekonomiky. Problém je, že rast už máme za sebou a táto fáza sa blíži ku koncu. Je zrejmé, že nás oproti poslednej poldekáde čaká v nasledujúcich piatich rokoch nižší rast ekonomiky.

Je v dnešných časoch rozumné investovať do štátnych či firemných dlhopisov?

Investor k tomu musí pristupovať veľmi selektívne. Niektoré dlhy sa neoplatí kupovať, najmä ak za riziko nedostávate vysoký výnos. Ľudia podceňujú najmä riziko likvidity na trhu s dlhopismi s vysokými výnosmi. Napríklad v USA už veľké investičné banky nekupujú rizikové dlhopisy za hocakých podmienok. Brzdí ich regulácia. Preto je tu riziko likvidity. Rizikové dlhopisy sa môžu predávať, ale nebude ich mať kto kupovať.

Známy investor Warren Buffett už dlhšie drží viac ako sto miliárd dolárov v hotovosti na možné akvizície. Tvrdí, že na trhu teraz nie je čo kupovať. Myslíte si, že je to dobrá stratégia?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa