V rozhovore sa dočítate
  • Prečo si Medzinárodná investičná banka nezaslúži prívlastok ruská
  • Odkiaľ má zdroje financovania
  • Ako sa táto rozvojová banka snaží europeizovať
  • Aké projekty financuje a prečo
  • Prečo jej koronakríza pomohla v biznise

Na rozhovor prichádza tento bankár a bývalý politik priamo z rokovania s ministrom financií Eduardom Hegerom. Hovorí, že predstavoval projekty Medzinárodnej investičnej banky, ktorými môže Slovensku pomôcť v koronakríze.

V rozhovore pre TREND vysvetľuje, prečo si táto rozvojová finančná inštitúcia nezaslúži ruské nálepkovanie a v čom majú rozvojové banky výhodu pri financovaní rôznych projektov a firiem oproti bežným komerčným bankám.

Ako sa ako bývalý člen liberálnej strany SaS cítite v banke, ktorú médiá označujú za Putinovu banku či trójskeho koňa v EÚ, lebo by mohla napríklad financovať projekty ruských oligarchov?

Bol som v politike šesť rokov a vrátil som sa do bankovníctva, odkiaľ som vyšiel. Vo vrcholovom manažmente zahraničných bánk som pôsobil takmer dvadsať rokov. Bol to návrat z prostredia, kde neplatia pravidlá, do prostredia, kde platia. Vrátil som sa tam, kde sa cítim komfortnejšie. S rôznymi prívlastkami našej banky som sa už naučil žiť. Najmä potom, čo akcionári banky, okrem iných aj členské štáty EÚ a NATO, nie Putin, prijali rozhodnutie, že sídlo banky presunú z Moskvy do Budapešti. Vtedy sa začali tieto mediálne antikampane. 

ECB
Neprehliadnite

Slovenské banky sú v EÚ vo viacerých smeroch nadpriemerné, no majú aj viac zlyhaných úverov

Vtedy ste sa naozaj dostali do pozornosti médií, a to dosť negatívne.

Presne tak. Ale všimnite si, že médiá vo svojich kritických textoch vždy používali podmieňovací spôsob a slovíčka ako „banka by sa mohla stať“, „mohla by byť“. Na druhej strane za nás hovoria argumenty založené na faktoch, ktoré sú overiteľné aj z verejne dostupných zdrojov.

Tak poďme na vaše argumenty...

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa