Budú novým trendom svadby pre peniaze? Štát ponúka od začiatku júla ľuďom, ktorí sú čerstvo zosobášení, mladomanželské pôžičky. Oplatia sa predovšetkým tým, ktorí by v banke so žiadosťou o úver nemuseli uspieť.

Podmienky mladomanželských úverov nie sú v porovnaní so súčasnou ponukou bánk pri hypotékach nastavené výrazne lepšie. Na výstavbu či kúpu bytu si možno od štátu požičať maximálne 75-tisíc eur. Prvých 15-tisíc eur žiadateľ získa s ročným úrokom vo výške jedného percenta, zvyšná suma sa úročí dvomi percentami.

Komerčné finančné inštitúcie dnes ponúkajú hypotéky aj s úrokom okolo jedného percenta, priemerná úroková sadzba pri úveroch s fixáciou sadzby od jedného do piatich rokov dosiahla v máji 1,51 percenta.

„Hoci sú dnes úrokové sadzby pri hypotékach na historicky najnižších úrovniach, už o štyri až päť rokov to nemusí byť pravda a sadzby narastú,“ tvrdí finančný analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec. V prípade mladomanželskej pôžičky má dlžník celý čas nemenný úrok.

Prísne podmienky

Veľkým obmedzením týchto pôžičiek je, že sú určené len pre manželov, ktorým od svadby neuplynul viac ako jeden rok. Zároveň sú zamerané len pre ľudí s nižším príjmom. Celkový mesačný čistý zárobok manželov nesmie prekročiť štvornásobok životného minima. V prípade dvojice to znamená, že ich spoločný čistý príjem musí byť v rozmedzí od 464 eur po 1 427 eur.

Cieľová skupina žiadateľov sa pre tieto obmedzenia výrazne zúži. Pre niektorú skupinu klientov to však môže znamenať možnosť získať úver od štátu s garantovaným úrokom a k tomu si pribaliť hypotéku. Keďže štát a banky posudzujú príjem za iné obdobie, v tomto prípade je dôležité správne načasovanie.Pri mladomanželských pôžičkách sa berie do úvahy príjem v predchádzajúcom kalendárnom roku, banky väčšinou skúmajú zárobok za posledných šesť mesiacov pred podaním žiadosti o úver.

To znamená, že ak napríklad manželka vlani ešte nepracovala a jej manžel zarábal v čistom 1 400 eur, budú spĺňať podmienky na získanie mladomanželského úveru. A v prípade, že sa žena v tomto roku zamestnala a zarába napríklad tisíc eur v čistom, môžu dostať aj hypotéku od banky.

Vyšší spoločný príjem im v banke otvorí

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa