Veľký protiinflačný balíček Igora Matoviča nie je profiinflačný, tvrdí Matúš Šutaj Eštok. Slovensko je prakticky jedinou európskou krajinou, ktorá svojim občanom nepomohla alebo pomohla iba minimálne, dodáva M. Šutaj Eštok. Hovorí o tom, ako by sa k pomoci ľuďom aj k spôsobu získavania prostriedkov na pomoc pre občanov postavila najsilnejšia opozičná strana.

Pani prezidentka nepodpísala protiinflačný balík, respektíve jeho časti týkajúce sa budúcich výdavkov. Považujete tento krok za správny?

Rešpektujem rozhodnutie, ktoré pani prezidentka urobila. Na zásadné nedostatky balíka poukazovali najmä zástupcovia dôchodcov, zástupcovia odborárov a zástupcovia ZMOS. Všetci títo ľudia upozorňovali, že nejde o protiinflačný balíček, ale o ďalší šialený nápad Igora Matoviča. Rovnako ako to bolo v minulosti s celoplošným testovaním, očkovacou lotériou a podobnými bláznovstvami. Uvidíme, ako sa situácia v parlamente vyvinie – či opäť I. Matovič pretlačí spolu s temnou koalíciou svoj nápad, alebo sa konečne dočkáme nejakého protiinflačného balíka.

Takže s týmto balíčkom nie ste spokojní?

Od začiatku tvrdíme, že v tomto prípade nejde o žiadnu pomoc. Už deväť mesiacov upozorňujeme vládu, že situácia so zdražovaním je neúnosná, keďže inflácia sa pohybuje na úrovni viac ako desať percent. Niektoré komodity sú drahšie až o 20 alebo 30 percent. Treba pomôcť všetkým ohrozeným skupinám. Inflácia a zdražovanie sa dotýkajú každého, pretože nejde iba o potraviny, ale aj o pohonné látky, energie a nájomné. Inflácia sa pretavila do bežného života a vláda nebola schopná s tým nič urobiť.

Rozhodla sa, že rodinám vyplatí viac ako miliardu eur.

Prišli s nápadom dať krúžkovné na deti. Čo to však má spoločné s protiinflačnou pomocou? Aj pani prezidentka a NBS hovoria, že najohrozenejšie skupiny sú dôchodcovia a rodiny s nižším a so stredným príjmom. Matovič s Hegerom ešte dôchodcom drzo odkázali, že už prispeli tým, ktorí sa zaočkovali. Jedinou protiinflačnou pomocou zostáva 75 eur na jedno dieťa, ktoré parlament schválil, a sto eur pre pár ľudí v ohrozených skupinách. Aj na to sme čakali deväť mesiacov.

Akú formu pomoci by ste preferovali vy?

Z toho dôvodu sme prichádzali s viacerými návrhmi – či už je to zníženie DPH na potraviny, nulová DPH na potraviny z dvora alebo zníženie spotrebnej dane na palivá. Rovnako sme navrhli, aby sa vyplatili energetické šeky, tak ako to je v okolitých krajinách. Spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie sú iba Slovensko a Malta výnimkami, ktoré ľuďom nijako nepomohli. I. Matovič im ešte na jeseň odkázal, že je v poriadku, keď nakupujú v zahraničí – vraj to slovenskej ekonomike prospieva. Ale už aj Viktor Orbán musel cudzincom zakázať tankovať benzín a naftu za zvýhodnené ceny. Takto si strieľame do vlastných radov a nijako im nepomáhame.

Tvrdíte, že balíček je malý a zároveň bude distribuovaný iba úzkej skupine obyvateľstva, respektíve nie všetkým, ktorí by ho potrebovali?

Tvrdíme, že jediná pomoc, ktorá bola poskytnutá, je 75 eur na dieťa a sto eur pre pár ľudí v ohrozených skupinách. Neevidujeme žiadnu inú pomoc. Pýtam sa – bezdetným ľuďom, ktorí ledva zarábajú tisíc eur, netreba pomôcť? Dôchodcom netreba pomôcť? Stretávame sa s ľuďmi, ktorí nemajú z čoho platiť nájom, energie, potraviny či lieky. Tento balíček nie je protiinflačný, je to len ďalší nápad ministra financií v hodnote 1,3 miliardy eur, ktorý nás zadlží na generácie. Ako pomôže ľuďom, že od roku 2023 budú rodiny dostávať 50 eur na krúžkovné?

Lenže ani vami navrhované kroky nebudú zadarmo, z čoho ich chcete financovať?

Európska centrálna banka a NBS tvrdia, že pomoc má byť jednorazová. Preto hovoríme, vyplaťme ľuďom pomoc teraz, keďže potrebujú prečkať určité obdobie. Zvládnu to s pomocou štátu, ktorý sa o nich v takýchto časoch musí postarať. Aspoň to je naša filozofia. Pomoc v oblasti zníženia spotrebnej dane na palivá má byť dočasná, rovnako aj výnimka na zníženie DPH pri cenách palív, či už je to benzín, alebo nafta. To sú kroky, ktoré vás nezviažu na ďalšie generácie dopredu.

Takže podpora rodín nemá byť teraz priorita?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa