Založil veľkoobchodnú firmu Kon – Rad a naivne si myslel, že rakúsky obchodný partner Radlberger do nej raz vstúpi alebo ju kúpi. „Hovoril som si: Bože, keby som tak zarobil päť miliónov korún, boli by sme celý život za vodou,“ spomína si s úsmevom.

Vtedy nemal predstavu, ktorým smerom sa uberie jeho biznis, a už vôbec neuvažoval o rodinnej DNA firmy. I keď prakticky od začiatku podniká spolu s manželkou Vierou Konštiakovou. Časom sa do ich eseročky nasťahoval celý domáci „babinec“. Dnes v nej pracujú tiež obe dcéry Konštiakovcov Veronika a Zuzana.

Úspešná stávka na devízy

Konštiakovci sú veselá kopa. Radi žartujú aj si navzájom zo seba uťahujú. Hlava rodiny však išla hneď na začiatku podnikania do vážnej stávky. Keď mal P. Konštiak zaplatiť v cudzej mene za prvé dodávky dovezeného tovaru, musel pár týždňov čakať, kým sa v banke budú dať zameniť koruny zinkasované od odberateľov.

V tom čase niečo také ešte nebolo možné, malo to ísť až od 1. januára 1991, keď bola zavedená vnútorná konvertibilita meny. Lenže vopred neboli známe výmenné kurzy, a tak mohol aj poriadne prerobiť. Nestalo sa tak, zaplatil rakúskemu partnerovi a rozbehol veľkoobchod s potravinami z dovozu.

Už v roku 1991 sa spoločníkom v Kon – Rade stala manželka zakladateľa Viera Konštiaková. Dodnes si vlastníctvo firmy delia na polovicu. Prvé sídlo mali v petržalskom byte, odkiaľ riadili aj pohyb naložených kamiónov. P. Konštiak mal na starosti obchod a manželka zariaďovala potrebné úkony na úradoch, v bankách či poisťovniach. Dnes má pod palcom financie a administratívu.

Supermarket mu stopli baby, ale srbská investícia vychádza

Rodina Konštiakovcov

Podnikanie Konštiakovcov sa rozrastalo, prenajali si preto sklady na okraji Bratislavy a

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa