Odškodniť podnikateľov univerzálnym zákonom podľa výšky straty za vlaňajšok alebo podľa prepadu tržieb? Túto dilemu rieši už pár mesiacov minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

Vlani dvakrát predložil vláde svoju predstavu o odškodnení tých, ktorí sa ocitli v problémoch a záchranné siete štátu na nich nedosiahli. Nič z toho neprešlo. Je tu totiž zásadný problém, podnikateľský sektor síce formálne patrí pod ministerstvo hospodárstva, ale väčšina zákonov, ktoré sa ním zaoberajú, prináleží iným rezortom. A tie môžu mať inú predstavu o tom, čo do legislatívy skutočne presadia.

Premiérove sľuby o odškodnení

Podnikatelia od začiatku pandémie volajú po rýchlej a jednoduchej pomoci, od optimálneho stavu sme však stále ďaleko, myslí si prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Solík. „Problémom je viacero skupín, ktoré pandémia postihla a nespĺňajú kritériá existujúcich schém,“ konštatuje.

Ešte vlani v októbri premiér Igor Matovič cez médiá odkázal, že si kompenzácie pre biznis berie osobne na starosť a vyrieši ich tak, aby všetci boli spokojní. Po štyroch mesiacoch nič nie je na stole, sľuby odvial čas.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa