V rozhovore sa dočítate:

  • Či je ochotný prijať úlohu strážcu verejných financií
  • Či nie sú štátne nájomné byty ekonomický nezmysel
  • Aký má plán na zlepšenie podnikateľského prostredia
  • Či všetky sľuby z predvolebnej kampane splniteľné tak, ako ich SaS prezentovala

Rozpočtová zodpovednosť je základ. Až keď sa nám podarí okresať deficit verejných financií, môžeme sa rozprávať o tom, aké sociálne opatrenia uvedieme do praxe, hovorí v prvom povolebnom rozhovore pre TREND šéf strany SaS Richard Sulík. Priestor na kŕmenie štátu vidí predovšetkým v lepšom výbere DPH, ale aj v zoštíhľovaní úradníckeho aparátu.

Viete si predstaviť, že budete minister financií, napriek tomu, že nie ste druhá najsilnejšia strana?

Viem si to predstaviť. Ale ešte ním nie som. [podľa posledných informácií je to vysoko pravdepodobné – pozn. TREND]. Chcel by som sa stať súčasťou vlády a prevziať zodpovednosť za ekonomický rezort.

Ihneď po voľbách sa o vás a o vašej strane začalo hovoriť ako o ekonomickom lídrovi vznikajúcej koalície. Ste ochotný prijať úlohu strážcu verejných financií?

Áno. To, že sa o nás takto hovorilo, súvisí s tým, že sme strana ekonomického zamerania, strana pre podnikateľov, strana, ktorá vraví, že keď sa bude dariť zamestnávateľom, bude sa dariť všetkým zamestnancom. Tam vidíme zdroj bohatstva národa a neprekvapuje ma, že sme vnímaní ako strážca verejných financií.

Verejné financie sú dnes v rozvrate, navyše v predvolebnej kampani boli veľké sľuby. Nemôžu pre ne vznikať medzi koaličnými partnermi rozpory?

Krátko po voľbách som sa stretol s predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom a vyjasnili sme si mnohé otázky. Som presvedčený, že nájdeme zmysluplnú dohodu. Dôležité je, aby deficit verejných financií klesal každý rok o toľko, ako sme sa zaviazali v pakte rastu a stability, teda o pol percentuálneho bodu ročne.

Nájomné byty

Čo znamená zmysluplná dohoda s B. Kollárom? Hovorili ste o jeho pláne postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne?

Konkrétne to prezradím až v okamihu, keď uzavrieme rokovania o programe. My sme sa s B. Kollárom stretli preto, aby sme si medzi sebou vyjasnili nejaké veci. Poznáme sa 18 rokov, takže je dobré, aby sme sa občas porozprávali. Dohodli sme sa, že sa dohodneme, máme pripravený postup.

Ak odhliadneme od toho, že byty nie je kde postaviť, lebo štát na to nemá pozemky, nie je to nezmysel aj z ekonomického hľadiska?

Byty považujem za súkromný statok. Máme zhruba dva milióny takýchto súkromných statkov a z nich je 95 percent v privátnych rukách. Byty vlastnia ľudia, ktorí si ich zaplatili, splácajú hypotéku, patria im. Ústava garantuje právo niečo vlastniť a tí ľudia urobili niečo pre to, aby mohli byt vlastniť. A teraz im zoberieme peniaze cez dane a postavíme za to byty pre ľudí, ktorí pre ne možno až tak veľa neurobili? Chápem, že potreba bývania je dôležitá, ale nemali by sme opustiť niektoré zásady.

Nájomné byty sú v západnej Európe pomerne bežná vec. Naozaj na ne na Slovensku nevidíte priestor?

Jasné, nech si

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa