Vlaňajší rok priniesol aj viaceré ohlásené investície súkromných spoločností, ktoré s ďalším vývojom pandémie získali presvedčenie, že trh sa bude postupne stabilizovať a očakávať väčšie disrupcie je veľmi málo pravdepodobné.

Zároveň firmy opäť potrebovali rozširovať kapacity a modernizovať s cieľom využiť nové príležitosti vďaka rastúcemu dopytu. Práve na vyšší dopyt po roku 2020 odkazovala väčšina podnikov, ktoré TREND v priebehu roka oslovil.

Okrem veľkej investície v trnavskej automobilke Stellantis Slovakia medzi najväčšie avizované investície vlaňajška patrila tá od spoločnosti PW Energy, ktorá pri Žiari nad Hronom plánuje vôbec prvú geotermálnu elektráreň na Slovensku s investíciou v objeme viac ako 110 miliónov eur.

Tú majú v rámci prvotnej fázy tvoriť dve geotermálne prevádzky. Ich plánovaný inštalovaný výkon predstavuje spolu 12,6 až 13 megawattov s celkovým potenciálom zásobovať zhruba 50-tisíc domácností.

Investorov láka vietor i odpad

Minuloročné plány investorov naznačili, že mnohé ďalšie investície budú aj v ďalšom období smerovať práve do energetiky. Počas minulého roka sa totiž objavili viaceré plány slovenských i zahraničných investorov vybudovať na Slovensku viaceré veterné parky.

S nimi spojené investície jednotlivo presiahnu 50 až 60 miliónov eur. Veterné turbíny by mali vyrásť najmä na Záhorí či na juhozápade Slovenska pri Nových Zámkoch a Galante. Viaceré investície počítajú v prípade získania potrebných povolení s prevádzkou už od roku 2024 až 2025.

Okrem energetiky sa investori vlani zaujímali o možnosti budovania zariadení na spracovanie odpadu. Jednou z najväčších investícií vlaňajška v tejto oblasti je vybudovanie centra na zhodnocovanie odpadov v okolí Martina.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa