Rezort spravodlivosti momentálne zbiera od súdov a sudcov údaje, ktoré majú jasnú úlohu – priniesť nielen poriadok, ale najmä efektivitu. Ministerka si zaslúži pochvalu. Napriek tomu, že patrí medzi najnenápadnejších členov kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO), už priniesla zásadnú časť avizovaného programu. Na budúci rok by mohlo byť legislatívne pripravené aj takzvané váženie spisov, ktoré ich porovná a vyhodnotí, ako dlho trvá ich vybavenie.

Zber dát, známy ako váženie spisov, je dôležitejší, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tento systém totiž nedá nástroje iba do rúk politickým nominantom, ale aj predsedom súdov a súdnej rade. Záťaž sa rovnomernejšie rozdelí medzi sudcov, aby niektorí nemali desať prípadov, zatiaľ čo ich kolegovia o osem menej. Projekt stanoví aj časový harmonogram pri konkrétnych úkonoch, aby nebolo možné kauzy prekladať desiatky rokov.

Porovnanie prípadov by mohlo pomôcť aj stohom papiera, ktoré musia úradníci prekračovať, ak sa chcú dostať k svojmu pracovnému stolu.
V neposlednom rade bude možné nastaviť lepšie pravidlá počtu zamestnancov aj finančných dotácií, ktoré môžu byť omnoho adresnejšie než doteraz. Rezort spravodlivosti totiž prostriedky nemá nazvyš a patrí medzi ministerstvá s najnižším rozpočtom.

Aktivitu ministerky treba kvitovať aj preto, lebo je dlhoročným verejným tajomstvom, že dosiahnutie spravodlivosti na Slovensku malo na niektorých súdoch svoju cenovku. Očista justície musí pokračovať, ale nielen zatýkaním sudcov, ale aj približovaním sa rozvinutým krajinám.

Dôležitým faktorom bude hlasovanie poslancov o justičných zmenách. Ľahko sa totiž môže stať, že z noviel, ktoré pripravujú odborníci, bude napokon iba zdrap papiera či dokonca nástroj na šikanovanie v rukách politikov.