Súdna rada SR má od pondelka nového predsedu, povedie ju bývalý šéf Ústavného súdu Ján Mazák. Zo 16 prítomných členov získal trinásť hlasov.

V hre o predsednícku stoličku nemal protivníka, pretože žiaden z členov nevyužil možnosť kandidovať. Radu naposledy viedla Lenka Praženková, ktorá sa nedávno vzdala svojej funkcie. Podľa Transparency International Slovensko je to prvýkrát, čo má predseda tohto orgánu za sebou významnú medzinárodnú kariéru (európsky súdny dvor), a prvýkrát, čo nie je sudcom. J. Mazák totiž v súčasnosti pôsobí ako advokát. Zároveň je výrazným kritikom pomerov v súdnictve.

Rešpektovaná inštitúcia

Nový predseda plánuje zo súdnej rady urobiť rešpektovanú inštitúciu, ktorá nebude čakať pri závažných otázkach, ale bude konať. „Súdna rada by mala vystupovať ako kolektívny orgán, kde každý koná podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Všetci členovia musia prispieť k tomu, aby sa správa slovenskej justície dostala na nevyhnutnú kvalitatívnu úroveň,“ vyhlásil novozvolený predseda.

Monika Jankovská
Neprehliadnite

Nový týždeň priniesol spoluprácu roka. S políciou chce hovoriť Monika Jankovská

Podľa neho nemôže pri pálčivých problémoch zaniknúť ani hlas predsedu. „Predseda rady je povinný z vlastnej iniciatívy predkladať riešenia problémov. Ideálne, ak sa priamo na zasadnutiach rady diskutuje už o konkrétnych návrhoch,“ dodal J. Mazák. Zároveň odmietol, že by svoj mandát nedokončil, pretože sa uchádza o post na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu. Podľa vlastných slov takú ambíciu nemá a kandidatúry sa vzdá.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa