Ak bolo doposiaľ sucho a jeho vplyv na poľnohospodárstvo témou na umiestnenie zväčša niekde v druhej polovici večerných televíznych novín, vo svetle možnej potravinovej krízy by sa o ňom malo hovoriť ako o hrozbe porovnateľnej s aktuálnou koronakrízou. Práve pandémia koronavírusu v kombinácii so suchom v celej Európe spôsobila reálne obavy, že globálny obchod a presun potravín medzi krajinami sa naruší. Je už všeobecne známe, že Slovensko nie je potravinovo sebestačné ani na 40 percent a denne k nám aj základné suroviny priváža asi 700 kamiónov zo zahraničia.

Macho Emil, Agropodnik, Trnava
Neprehliadnite

Šéf poľnohospodárov: Ak sa zavrú hranice, zemiakov máme na dva týždne

Hrozbu zastavenia dodávok potravín si uvedomuje aj vláda, ktorá si v oblasti pôdohospodárstva dala ako prioritný cieľ zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Správa štátnych hmotných rezerv ide aktuálne razantne rozšíriť druh a objem skladovaných základných potravín. Pre prípad, že sa dodávky niektorých z nich na niekoľko mesiacov prerušia. To už je však téma potravinovej bezpečnosti, teda predchádzania hladu na určitý krátky čas. Sucho sa však v Európe vyskytuje už pravidelne a trvá čoraz dlhšie. V apríli tohto roku ho navyše sprevádzali mimoriadne teplotné rozdiely.

Sucho sa stáva normou

Sucho sa v našich klimatických podmienkach vyskytovalo aj v minulosti, ale aby prichádzalo pravidelne toľko rokov za sebou, s tým už skúsenosti počas meteorologických meraní nemáme, hovorí klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorolgického ústavu. Výsledkom je, že z roka na rok klesá hladina podzemnej vody. „Nevytvára sa priestor na to, aby sa pôda mohla z predchádzajúceho sucha spamätať a aby sa darilo pestovaniu plodín tak ako v minulosti. Naopak, každý rok sa tie dôsledky suchých období prejavujú čoraz negatívnejšie.“

Pšenica je takmer úplne vysušená, jačmeň ani nebudeme kosiť, ten je vyschnutý na tabak.
Andrej Šebeň, farmár zo Senca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa