Len v piatich štátoch Európskej únie je daňovo-odvodové zaťaženie vyššie než na Slovensku. O konkurenčnú výhodu sme prišli nečakane rýchlo. Rekordný hospodársky rast vo výške 10,8 percenta HDP sme naposledy zaznamenali v roku 2007. V tom čase sme rýchlosťou rastu konkurovali aj najväčšej ekonomike Ázie – Číne. Odvtedy to s nami ide dole kopcom.

Dnes prehrávame, lebo do bitky o investorov vstúpili bohaté západné štáty. Vyhrávajú nadnárodné koncerny, ktoré dokážu legálne zaplatiť nulovú daň z príjmu. Známym daňovým rajom je Írsko, ktoré ako jediná krajina v Európskej únii rástlo aj počas minuloročnej pandémie.

Slovenský hospodársky výkon klesol o 4,8 percenta HDP. Z tohto uhla pohľadu je najvyšší čas na zmenu daňového mixu – znížiť zaťaženie práce a výpadky kompenzovať väčším zdanením spotreby. Jedine tak môžeme aspoň načas oživiť slovenského daňového tigra. Lenže minulosť sa už nezopakuje.

Po prvé, vo vláde nie sú reformátori, ale populisti. Peniaze získané zmenou daňového mixu plánuje minister financií minúť na rodinné prídavky. I. Matovič si od toho sľubuje návrat stratenej popularity.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa