Treba byť v čase krízy k žiadateľom o úver tvrdý alebo im, naopak, uľahčiť podmienky, aby si mohli požičať viac peňazí? Národná banka Slovenska (NBS) a Česká národní banka (ČNB) zaujali k tejto otázke opačné postoje. Kým slovenská centrálna banka sa naďalej drží tvrdých podmienok, ktoré platia od januára tohto roka, a práve v kríze vidí ich význam, tá česká už dvakrát podmienky poskytovania úverov výrazne zmiernila.

ČNB
Neprehliadnite

Česi v kríze uvoľňujú pravidlá hypoték, NBS sa drží tvrdých podmienok

Výsledkom je, že získať hypotéku v Českej republike je dnes podľa oficiálnych pravidiel výrazne ľahšie než na Slovensku. Banky v Česku nemajú stanovené limity, aká môže byť maximálna zadlženosť klienta vzhľadom na jeho príjem ani aká suma mu musí zostať z výplaty po zaplatení všetkých splátok. Časť ľudí pritom môže dostať aj stopercentnú hypotéku, takže nemusia do kúpy investovať vlastné peniaze.

ČNB v ťažkých časoch uvoľňuje opraty, pretože nové úvery sú dôležité pre reštartovanie ekonomiky. Význam úverovania si uvedomuje aj NBS. Tá uvoľnila bankám kapitál, aby mohli viac požičiavať. Pravidlá úverovania však meniť nechce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa