Od roku 1990 bol pri všetkých zmenách, ktoré sa diali v rámci reforiem samosprávy. Jeho idea šestnástich tradičných žúp neprešla cez politikov a dnes si myslí, že už nemá význam. Viktor Nižňanský preferuje štyri veľké kraje so silnými právomocami. Bratislava ako hlavné mesto by mohla mať osobitný štatút. Pri financovaní obcí presadzuje solidaritu a pomoc štátu. Tvrdí, že vyľudnené obce môžu byť časom aj bezpečnostným problémom Slovenska. „Obávam sa, aby sme z krajov nevytvorili gubernie ukrajinského typu,“ vraví v rozhovore pre TREND.

Skoro každá vláda za posledných 30 rokov chcela odstraňovať regionálne rozdiely. Prečo sa to nepodarilo?

Má to viacero príčin. My sme sa napríklad snažili prispieť k odstraňovaniu rozdielov stratégiou decentralizácie v rámci reformy územno-správneho členenia Slovenska. Navrhovali sme šestnásť žúp, kde by sa sústreďovali na nadobecné služby, ale aj pracovné príležitosti pre občanov. Keby mal človek do župného mesta 20 či najviac 40 kilometrov, bolo by to v poriadku. Viac regionálnych centier by udržalo ľudí v danom území. Tí sa dnes nesťahujú z juhovýchodu Slovenska do okolia Bratislavy dobrovoľne.

Krajov je napokon osem, berme to ako fakt. Má teraz význam prekresľovať ich hranice?

Ak štát nechce posilniť regionálnu a miestnu samosprávu, prekresľovanie nemá význam. Potom sa však pýtam, načo sú nám také kraje, ako máme dnes? Nemajú vlastné financie, majú obmedzené kompetencie, sú v podstate predĺženou rukou štátu. Šestnásť žúp malo širší význam v 90. rokoch, ale odvtedy sa zásadne zmenili rámcové podmienky.

Takže časy sa zmenili a čo teraz s krajmi?

Buď ich zrušme, alebo z nich spravme silné regióny so silnejšími právomocami. Každý kraj by mohol mať svojho ministra hospodárstva či financií.

Tak to funguje v spolkových krajinách v Nemecku.

Nemusí to byť úplne tak. Môžeme ostať unitárnym štátom, ale podstatne viac decentralizovaným. Kraje tak budú mať viac právomocí a centrálna vláda sa môže viac sústreďovať na svoje úlohy.

A čo s terajšími okresmi?

Sú to celkom zbytočné jednotky.

Takže chcete mať silnejšie kraje a silnejšie mestá?

Mestá dnes majú viac právomocí aj zdrojov než kraje. Oni sú kostrou územia. Kraje sú len na to, aby skoordinovali to, čo je nad mestami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa