Stalo sa už štandardom, že digitalizácia na Slovensku akosi nefunguje. No príbeh bankovej identity u nás ukazuje, že slabé výsledky štátu v oblasti digitalizácie brzdia aj riešenia, ktoré by si súkromný sektor inak vytvoril sám. V Českej republike od januára tohto roka postupne nabieha projekt bankovej identity, ktorá umožní klientom finančných inštitúcií používať bankové údaje aj na komunikáciu so štátnymi úradmi. Použitie takzvanej bankovej identity sa bude v Českej republike ďalej rozširovať.

Slovensko nemá podmienky

Na Slovensku momentálne nič podobné nie je možné. „Projekt podobný českej bankovej identite, ktorá umožňuje klientom bánk prístup k službám štátu, v tejto chvíli nie je na Slovensku realizovateľný. Štát totiž u nás neumožňuje elektronickú identifikáciu inými spôsobmi ako prostredníctvom občianskeho preukazu s elektronickým čipom,“ konštatuje hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Diana Priechodská Brodnianska. Práve český ekvivalent tejto asociácie pripravil projekt bankovej identity u našich západných susedov.

Na snímke Marek Môcik, zakladateľa organizácie Blockchain Slovakia.
Neprehliadnite

Kryptomeny na Slovensku brzdí legislatíva, Česko je veľmoc

Jediná forma elektronickej komunikácie, ktorú štát v súčasnosti akceptuje, je riešenie, ktoré vyžaduje občiansky preukaz s čipom a čítačku, ktorá sa dá pripojiť iba k počítaču. Keby Slovák chcel využiť na komunikáciu so štátom napríklad mobilný telefón, prípadne tablet, musel by vymeniť krajinu. Mobilné riešenie štát síce pripravuje, no to nefunguje. „Dlhé roky sa hovorí o projekte takzvaného mobilného ID, ktorý by mal nahradiť používanie elektronického občianskeho. Vývoj v tomto prípade zabezpečuje štátna firma Slovensko IT bez pomoci súkromného sektora. Do projektu je zapojené aj ministerstvo pre informatizáciu a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby,“ hovorí Peter Ivanka, account manager zo softvérovej spoločnosti Softec. Ide o prihlasovanie používateľa pomocou mobilného telefónu, teda bez potreby zasúvania e-občianskeho preukazu s čipom do čítačky. Toto riešenie štát avizuje dlho, no naďalej mešká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa