Hoci vládna garnitúra Smeru dlhodobo pestuje predstavu o slovenských dôchodcoch ako o najchudobnejšej časti spoločnosti, nie je to tak. Nedostávajú síce také dôchodky ako seniori v západnej Európe, stále však majú garantovaný príjem a predovšetkým ekonomicky aktívne deti, ktoré často výrazne prispievajú na starostlivosť o svojich rodičov.

Podľa údajov Štatistického úradu SR je ekonomická úroveň dôchodcov porovnateľná so zamestnancami. Čistý peňažný príjem na jedného člena rodiny, kde je hlavou dôchodca, predstavoval v roku 2017 sumu 5 005 eur. Ak rodinu živí zamestnanec, je to len o 667 eur viac. Seniorov však na rozdiel od zamestnancov prudko pribúda. Trend sa bude v budúcnosti zrýchľovať.

Tretina európskeho HDP

V prestarnutej Európe mala v roku 2015 strieborná ekonomika hodnotu viac ako 3,7 bilióna eur a predstavuje tretiu najväčšiu ekonomiku sveta. Konštatuje to štúdia, ktorú pre Európsku komisiu vypracovali spoločnosti Technopolis a Oxford Economics. Vyhliadky do budúcnosti sú ešte väčšie. Strieborná ekonomika, ktorá je definovaná ako tovary a služby pre ľudí vo vekovej kategórii 50 rokov a viac, by do roku 2025 mala dosiahnuť objem až 5,7 bilióna eur. Jej celkový kumulovaný príspevok bude ešte o niečo vyšší a mal by predstavovať takmer tretinu HDP Európskej únie.

Perspektívny biznis

Založiť svoj biznisový plán na potrebách starých ľudí sa oplatí. „Podľa doterajších skúseností tento segment rozhodne perspektívny je,“ hovorí pre TREND Adela Čorejová, konateľka výdajne zdravotníckych pomôcok Barlando a internetového obchodu ProSeniorShop.

Vysvetľuje, že veľká časť ich klientov nie sú dôchodcovia o paličke: „Treba si uvedomiť, že cieľovou skupinou sú hlavne ľudia v produktívnom veku, ktorí sa snažia svojim rodičom zjednodušiť a uľahčiť život. Ako im rodičia starnú, na svoje každodenné fungovanie potrebujú množstvo rôznych podporných pomôcok, ktoré im ich deti kupujú.“

Najčastejšie sú to

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa