Poľská vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS) sa po viac ako piatich rokoch vládnutia chystá opätovne obhájiť svoj mandát. Víťazi dvoch predošlých parlamentných volieb si chcú zabezpečiť aj tretie volebné obdobie. Nikomu sa to v moderných dejinách Poľska doteraz nepodarilo. Líder strany a neoficiálna sivá eminencia poľskej politiky Jaroslaw Kaczynski má však pripravený plán.

Nová Poľská dohoda

Začalo sa to v máji tohto roka. Pandémia bola na pomalom ústupe, očkovacie centrá sa stali samozrejmosťou a nad vládou sa začali objavovať mračná. Vládu kritizovali za nezvládnutú epidemickú situáciu, pomalé očkovanie a nedostatočné kompenzácie pre podnikateľov. V pozadí naďalej prebiehal spor o sprísnenie podmienok interrupcií a kontroverzná reforma súdnictva vyvolávala neustále napätia s Bruselom.

Strana, ktorej prioritou boli odjak-živa sociálne transfery, potrebovala nový impulz, ktorý by vytlačil opozíciu do defenzívy a umožnil vytvoriť základ pre víťazstvo v ďalších parlamentných voľbách v roku 2023. Tak sa zrodila „Poľská dohoda“. Jaroslaw Kaczynski spolu s premiérom Mateuszom Morawieckim a predsedami dvoch menších koaličných strán predstavili v polovici mája reformný program, ktorý svojím rozsahom prekonal európske plány obnovy. Vláda uznala, že európske prostriedky na oživenie nestačia a krajina potrebuje výrazne väčšie investície. Veľkolepé plány sa na istý čas stali stredobodom politického diania.

PiS predstavil plán, ktorého náklady by sa mali do roku 2030 vyšplhať na vyše 142 miliárd eur. Na porovnanie, Poľsko môže z európskeho fondu obnovy získať maximálne 36 miliárd eur. Program sa spája so štedrými sľubmi. Medzi jeho prioritami je zvýšenie príjmov pre zdravotníctvo, vytvorenie 500-tisíc pracovných miest a zníženie daní pre viac ako 18 miliónov Poliakov.

Visegrad Group Prime Ministers Convene In Poland
Neprehliadnite

Slováci porazili Američanov. Poliaci dokázali zdolať všetkých

Silná stredná trieda

Predstavitelia poľskej vlády nikdy neskrývali, že väčšinu ich volebnej zá-kladne tvoria obyvatelia vidieka a menších miest. Prevažná časť reforiem sa tak zameriavala na sociálnu a prorodinnú politiku. PiS za viac ako päť rokov vládnutia zaviedol vyššie prídavky na deti, príplatky na lieky pre seniorov, zníženie dôchodkového veku a ďalšie sociálne opatrenia. V strane si však uvedomujú, že pre zabezpečenie tretieho volebného obdobia budú musieť zabodovať aj u iných sociálnych skupín.

Jednou z vlajkových lodí Poľskej dohody je zlepšenie podmienok na emancipáciu a rast strednej triedy. Výrazné zmeny majú zasiahnuť daňový systém. Kľúčovým opatrením má byť zvýšenie ročnej sumy príjmov oslobodených od dane na 30-tisíc zlotých, v prepočte 6 555 eur. Ide o značný rast v porovnaní s aktuálnou sadzbou na úrovni osemtisíc zlotých, čo je 1 747 eur. PiS tento krok považuje za zásadný smerom k tomu, aby sa životná úroveň Poliakov vyrovnala úrovni obyvateľov západnej Európy.

Významne sa ľuďom zmení sadzba daní z príjmu. Podstatným bude zdvihnutie hranice na platenie vyššej 32-percentnej dane na 120-tisíc zlotých (26 212 eur) ročne. Ide o závažný rast v porovnaní s predošlým stropom na úrovni 85 582 zlotých (18 682 eur). PiS tiež sľubuje výrazné daňové úľavy pre zamestnancov v príjmovom intervale od 1 250 do 2 450 eur mesačne. Na tieto výhody však nebudú mať nárok živnostníci, ľudia pracujúci na zmluvy o diele či autori.

Spor o zdravotné odvody

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa