Podnikavá východniarka Martina Udičová (36) je najlepšou organizátorkou zásnub v Taliansku za rok 2018. Titul jej udelili v pres-tížnej súťaži Talianske svadobné hviezdy. Hoci ich na mieru šije už päť rokov, koronavírus ju položil na kolená.

Američania, Kanaďania, Angličania či Indovia. Martinini klienti sú romantici z celého sveta. Práve poslední spomínaní patria medzi top klientelu. Milujú totiž okázalé požiadanie o ruku, za ktoré sú ochotní zaplatiť desaťtisíce eur. A na to je tu práve rodáčka z Bardejova, aby im všetky možné priania splnila.

Romantika za tisíce eur

„Milujem organizovanie zásnub s nekončiacimi sa prekvapeniami. Spomínam si na Rikeša, Inda žijúceho v Londýne, ktorého snom bolo požiadať priateľku o ruku v romantickej Florencii. Prekvapenie sme pripravili v luxusnej vile s výhľadom na Katedrálu Santa Maria del Fiore. Ališa bola nadšená, keď partnera zbadala v exkluzívnej sále s krásnym diamantom v škatuľke.

Po desiatich minútach otvorili dvere aj rodičia, ktorí prišli do Talianska len preto, aby si s mladými pripili na ich šťastie. Dokonalé prekvapenie ukončila celá rodina chutnou večerou v luxusnej reštaurácii,“ uvádza ako príklad podnikateľka, s akými požiadavkami sa na ňu obracajú prevažne muži. Dohadovanie prebieha na diaľku, a tak sa organizátorka snaží o dvojici zistiť čo najviac z online dotazníka. „Prostredníctvom odpovedí si trúfam odhadnúť, čo by sa im pozdávalo.

Vyžiadam si tiež spoločné fotografie. Dôležité je vedieť, koľko chce klient minúť. Turci a Izraelčania majú totiž veľkolepé predstavy a očakávajú, že im za 150 eur vyčarujem nezabudnuteľný večer. Pritom za takú cenu nie som schopná zohnať ani poriadnu kyticu."

Stefan a Fanni sa zasnúbili na výlete okolo pobrežia Amalfi.
Zdroj: Archív Martiny Udičovej
Stefan a Fanni sa zasnúbili na výlete okolo pobrežia Amalfi.

Už mesiace nezarábam

Ako zdôrazňuje, aby si bola istá, že zákazníci si svoje rozhodnutie po čase nerozmyslia, musia najskôr zaplatiť polovičnú zálohu. Na akcii totiž pracuje celý tím ľudí, ktorých musím zaplatiť. Posledné zásnuby, ktoré tento rok organizovala, boli koncom februára. Jeden z Američanov túžil požiadať partnerku o ruku na Amalfijskom pobreží a ďalší v Ríme. „Pamätám si, ako sme sa rozprávali o koronavíruse a o tom, že nemali žiadny strach z cestovania. Zákazky, ktoré som mala rezervované do júla, sa presunuli na september. Niektoré boli zrušené úplne a ďalšie si zas ľudia odložili až na budúci rok.

Moje príjmy tak klesli na nulu. Stratila som všetkých klientov. Ešte nedávny zákaz cestovania do Talianska neumožnil pracovať takmer nikomu. My, ktorí robíme s turistami, sme takpovediac na kolenách. Niektoré hotely a reštaurácie síce otvorili, ale čo z toho, keď k nám nikto necestuje? Talianska vláda poskytla podnikateľom šesťsto eur mesačne, to však nestačí,“ opisuje svoju aktuálnu finančnú situáciu M. Udičová, ktorá za posledné mesiace siahla na rodinné úspory.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa