Prevádzkovanie zimných stredísk sa tento rok zaradilo medzi najrizikovejšie biznisy. Akoby nestačili vládne protiepidemické opatrenia, smolu vlekárov na úvod hlavnej sezóny znásobila nepriazeň počasia. Na väčšinu zjazdoviek so stenčujúcimi sa vrstvami umelého snehu sa okolo Vianoc znášal dážď, v prevádzke ich preto bol len zlomok. V zahraničí to bolo ešte horšie.

Napríklad v českom stredisku Ještěd v Liberci 26. decembra slávnostne otvorili novú zjazdovku, ale zatvoriť ju museli už po pár hodinách prevádzky, a to prinajmenšom do 10. januára. Celoštátnu karanténu, ktorá sa vzťahuje aj na zimné radovánky, vyhlásilo aj Poľsko. Pre zhoršujúce sa štatistiky boli nútené zavrieť alpské rezorty aj väčšina švajčiarskych kantónov. Vzhľadom na uzavretie slovenských stredísk majú s výnimkou Švajčiarska lyžiari poslednú možnosť v Rakúsku. Až do začiatku januára to však bude možné prakticky len na otočku, pretože rakúske hotely a reštaurácie zostávajú zatvorené a cudzincov z rizikových štátov čaká po príchode povinná desaťdňová karanténa. Nehovoriac o tom, že by sme mali aj tak sedieť doma a podobné radovánky si vzhľadom na covid odpustiť.

digitalizacia, skolstvo
Neprehliadnite

Slovensko začalo digitálne zaostávať. Porovnanie s okolitými krajinami nie je pozitívne

Výnimka s ručením obmedzeným

Na Slovensku pôvodne dostalo lyžovanie ako rekreačná aktivita výnimku zo zákazu vychádzania. Tá však bola podmienená množstvom obmedzení. Každý lyžiar okrem detí sa musel po príchode na svah preukázať negatívnym výsledkom antigénneho testu nie starším ako 72 hodín alebo potvrdením o prekonaní ochorenia covid-19. Vo väčších strediskách preto vznikli mobilné odberové miesta a kabínu lanovky smela obsadiť len jedna osoba, ak nešlo o najbližšiu rodinu. Bubliny na sedačkových lanovkách museli ostať otvorené. V radoch mali byť samozrejmé rúška, rozstupy a dezinfekcia. Podľa záberov zo stredísk to, žiaľ, vyzeralo úplne inak.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa