Dostať sa do školy, na rande či do práce sa dá ekologickejšie a zdravšie ako autom či verejnou dopravou. A v čase pandémie ešte aj bezpečnejšie. Keby aj u nás existovalo viac skutočných jazdných pruhov pre cyklistov, nie iba opečiatkovaných kúskov cesty, pomohli by sme prírode, ekológii aj sebe.

Viac čistého vzduchu, menej korony

Ovzdušie sa v čínskom Wu-chane výrazne zlepšilo, keď sa ako prvý na svete z dôvodu šírenia nákazy koronavírusom uzavrel. Tento pozitívny trend sa však po zmiernení opatrení a postupnom otváraní rýchlo zmenil. Ľudia sa pre obavy z nákazy začali oblúkom vyhýbať verejnej doprave a používanie áut vzrástlo o desiatky percent. Práve opätovné znečisťovanie vzduchu v mestách môže byť v blízkej budúcnosti veľký problém. Nedávna štúdia totiž naznačuje, že vysoká úroveň znečistenia ovzdušia by mohla zvýšiť riziko úmrtia na Covid-19.

Tento trend však nie je nevyhnutný. Radnice mnohých európskych miest sa rozhodli využiť koronakrízu na masívnu podporu cyklodopravy. Bicykle v súčasnosti dostávajú prednosť pred autami napríklad v Miláne, Londýne, Bruseli či Paríži. Spomínané mestá sa snažia poučiť od Wu-chanu a podporujú cyklodopravu, aby sa úroveň znečistenia vzduchu nevrátila na hodnoty pred uzavretím miest.

Ambiciózne Miláno

V Miláne predstavili ambiciózny program, ktorého cieľom je zlepšiť podmienky pre cyklistov. Talianske mesto chce zmeniť 35 kilometrov ciest, ktoré predtým zaberali autá, na cyklistické chodníky a pešiu zónu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa