Desaťtisícové sumy pri odchode na dôchodok? V súdnictve to je zaužívaná prax. Výška vyplatenej sumy sa počíta zo základného platu, pričom platí pravidlo, že čím viac rokov má sudca odpracovaných, tým je suma peňazí vyššia. V legislatíve je však značná medzera, ktorá sa naplno ukázala iba nedávno. Zákon síce obsahuje možnosť nevyplatiť odchodné, ak je sudca právoplatne odsúdený, neráta však s alternatívou, že je „iba obvinený“.

Funguje tu totiž prezumpcia neviny. A tak sa aj so štedrým príspevkom porúčala na dôchodok niekdajšia dočasná šéfka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, obvinená z trestného činu podplácania. Odborníci pre TREND priznávajú, že ide o chybu systému, vidia preto priestor na odbornú diskusiu a prípadnú zmenu zákona.

Čo by bolo s Jankovskou

V praxi by mohlo úplne jednoducho nastať niekoľko absurdných situácií. Podobne ako J. Urbancová mohla pri odchode z talára obstáť aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ak by, samozrejme, mala nárok na dôchodok. Vôbec by pritom neprekážalo, že je stíhaná väzobne. Ďalším príkladom by teoreticky mohol byť aj Kajetán Kičura, ktorý si pozastavil výkon funkcie sudcu, predtým než začal šéfovať Správe štátnych hmotných rezerv SR.

AKO INDIÁN? Svojský komentár k zatvoreniu bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv SR.
Neprehliadnite

Zlatý Kajetán Kičura. Štátne rezervy zrejme fungovali ako súkromný sklad

Toto tmavé miesto v slovenskej legislatíve eviduje aj rezort spravodlivosti, ktorý chce problém riešiť v pripravovanom legislatívnom balíku. „Ministerstvo sa zaoberá otázkou primeranosti nároku na odchodné v prípadoch, keď je sudca obvinený z trestného činu, osobitne korupcie. Plánujeme túto otázku riešiť pri aktuálne pripravovanej zmene právnej úpravy,“ potvrdzuje hovorca ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) Peter Bubla.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa