Potom sa chcú oprieť aj o štátne zákazky, ktorým sa dnes snažia vyhýbať. Závislosť od štátu vás deformuje, zdôvodňuje generálny riaditeľ firmy I. Bezák. Ingsteel sa stal mediálne známou firmou práve pre verejnú zákazku – rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu. I. Bezák so sestrou, finančnou riaditeľkou D. Slezákovou prebrali firmu po smrti ich otca Antona. Vo firme pôsobili už dlhé roky predtým, preto ich zamestnanci prijali a podporili.

Sú viaceré signály, že ekonomika sa môže prehrievať: zadlžené domácnosti, rekordná rozostavanosť bytov, enormný rast miezd. Ste vzhľadom na tieto signály ostražitejší?

I. B.: Našou výhodou sú vlastné výrobné kapacity, takže nie sme odkázaní len na subdodávateľov. Teraz je na stavebnom trhu dostatok práce a externí dodávatelia majú možnosť si vybrať, kam a za akých finančných podmienok pôjdu robiť. Z tohto dôvodu sa snažíme brať len zákazky, pri ktorých dominujú vlastné výkony.

D. S.: Určite sme ostražitejší. Odborníci predpovedajú ďalšiu finančnú krízu, rozchádzajú sa len v čase, kedy prepukne. Snažíme sa uvažovať triezvo, pretože sme zažili aj zlé obdobia. Aj keď je teraz dobre, chceme byť pripravení na horšie časy.

Čo pre to robíte?

I. B.: Keď sa nám darí, snažíme sa predovšetkým investovať do výroby, lebo v zlých časoch na investície nebude priestor. Aktuálne ide o nové stroje na opracovanie hliníkových a oceľových konštrukcií. Vďaka nim budeme vedieť s menším počtom ľudí robiť rýchlejšie, lacnejšie a kvalitnejšie. Vytvárame si aj nejaké rezervy.

D. S.: Máme obrovskú výhodu, že naše výrobné kapacity sú rozdelené do troch samostatných segmentov – oceľové konštrukcie, opláštenia budov z hliníka a skla a tiež generálne dodávky. Ak bol počas poslednej krízy v niektorom segmente nedostatok práce, vedeli sme naše kapacity rýchlo preskupiť do tých ostatných. Ak aj príde ďalšia kríza, nepadne naraz všetko. Teraz je rok, keď pracujú všetky tri naše divízie na sto percent.

Aká je vaša zákazková náplň?

I. B.: Fenomén posledných rokov je, že naše kapacity sú plne využité. Zákazková náplň na budúci rok je už dnes pokrytá na 70 percent, pričom divízia hliníkových konštrukcií je na rok 2019 plne vyťažená realizáciou opláštení troch rezidenčných budov Sky Parku a kancelárskej budovy Nivy Tower, ktorá je súčasťou novej autobusovej stanice. V minulosti sme si dávali

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa