Výrobcom stavebných materiálov vlani stúpli celkové tržby v bežných cenách na úroveň vydareného roka 2008. Za vyše sto podnikov zamestnávajúcich aspoň 20 ľudí dosiahli predbežne takmer dve miliardy eur. Vrátane skla a žiaruvdzorných materiálov. Bez okien a ťažby, ktoré sa rátajú osobitne.

Po trinástich rokoch s krízou, recesiou i pandémiou zarobili stavivári až o tretinu viac v zahraničí. Z celkového objemu im export priniesol takmer polovicu. Za tento čas však pridaná hodnota klesla o desať percent, aj keď prekročila pol miliardy eur. Až o 60 percent zoslabol hrubý zisk a zotrval na hladine sto miliónov eur. Na tieto výsledky stačilo vyše 13-tisíc ľudí, asi o tretinu menej než v roku 2008. V porovnaní s ním zarobili mesačne priemerne takmer 1 500 eur, čo je o 70 percent viac.

Priemerná rentabilita meraná podielom hrubého zisku na celkových tržbách vyšla za dvanásť rokov na vyše šesť percent. Z tržieb za predaj vlastných výrobkov bez tovaru bola vyššia, nepresiahla však sedem percent. S výsledkami za rok 2008 tieto odvetvové priemery stúpnu o jeden percentuálny bod, lebo vtedy boli rentability v porovnaní s vlaňajškom viac ako dvojnásobné. Priemerná ziskovosť sa líši podľa produktov. Za betónové výrobky dosiahla vlani dvanásť percent. Tradične úspešným omietkam klesla pod desať percent, izolácie dosiahli sedempercentnú profitabilitu a tehly šesťpercentnú, rovnako ako celé odvetvie.

Takto vznikala kuchyňa.
Neprehliadnite

Cenovú kalkuláciu stavby domu zo začiatku roka môžete roztrhať. Dôvodom sú drahšie materiály

Cement úspešný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa