Pri výstavbe nových budov už developeri neriešia len rýchlosť výstavby a kvalitu, ale aj energickú spo-trebu, udržateľnosť a v neposlednom rade zdravie nájomníkov. Vo všetkých týchto oblastiach sa uplatňujú inovácie.

Výstavbu možno urýchliť digitálnym plánovaním, ktoré je presnejšie ako bežné dvojrozmerné plány. Pri chladení budov sa presadzujú zelené steny a strechy a šetriť sa dá aj na vodozádržných systémoch. V kanceláriách zas rastie obľuba chladených stropov, pri ktorých sviežosť vzduchu zabezpečí rekuperácia. 

PREFA Sučany - výrobca prefabrikátov
Ing. Milan Duhár, výkonný riaditeľ spoločnosti PREFA invest, a.s.
Neprehliadnite

Prefabrikáty z betónu môžu urýchliť aj výstavbu nájomných bytov

Cieľom je efektívnosť

Inovácie v stavebníctve smerujú do všetkých oblastí, ktoré sa týkajú znižovania vplyvu na životné prostredie. Nájdeme ich pri spotrebe a výrobe energie, ale aj v oblasti používaných stavebných materiálov a konštrukcií.

„Inovovať dnes znamená postaviť za rozumnú sumu budovu, ktorej technické a kvalitatívne parametre umožnia dlhodobo lacnú a čo najviac bezúdržbovú prevádzku,“ myslí si Milan Orlovský, obchodný riaditeľ spoločnosti Koor. 

Energetickú náročnosť budov pomáhajú znižovať napríklad tepelné čerpadlá. Tie sa často využívajú v kombinácii s rekuperačnými zariadeniami, výsledkom čoho je kontrolované vetranie priestorov. Rekuperácia funguje na spätnom získavaní tepla pri výmene vzduchu medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

„Z pohľadu vykurovania je dobré vyberať si zladené komponenty, aby sa podarilo splniť energetické požiadavky triedy A0,“ pripomína Branislav Sedlák, vedúci predaja firmy Viessmann, ktorá sa venuje výrobe vykurovacích a chladiacich systémov. 

Tepelné čerpadlá sú zatiaľ na hrane ekonomickej návratnosti, keďže vstupná investícia je pomerne vysoká a jej návratnosť závisí v prvom rade od miery úspory energií. Pohybuje sa priemerne v rozmedzí od piatich do ôsmych rokov. Napriek tomu ich odborníci odporúčajú najmä preto, lebo využívajú obnoviteľné zdroje energie a sú ekologickejšie ako konvenčné vykurovanie elektrinou či plynom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa