Napriek tomu, že do jeho celoplošného spustenia zostávajú už len tri mesiace, podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha zdravotníci stále nevedia, aké služby budú vlastne k dispozícii. Nie sú podľa neho ani stanovené fázy spustenia a povinnosti pre ambulancie.

„V súčasnosti vieme, že bude spustený eRecept. Funkcionalita bola testovaná zdravotnými poisťovňami. Nemáme presné informácie, aké ďalšie funkcionality budú v budúcom roku postupne sprístupňované,“ hovorí.

eRecept od súkromníkov

Elektronický recept má nahradiť ten papierový. Zdravotná poisťovňa Dôvera ho ako projekt Bezpečné lieky online zaviedla ešte pred dvomi rokmi. Podľa M. Šótha, ale aj prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa sa štátny eRecept od neho nijako nelíši. Zhodne hovoria, že Všeobecná zdravotná poisťovňa zakúpila model Dôvery a po pripojení sa aj Unionu ZP do systému bude tento model fungovať cez eRecept Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Riaditeľ národného centra Peter Blaškovitš tvrdí, že od súkromnej poisťovne nič neprebrali. „Akurát sa informačné systémy ambulancií upravovali tak, aby sa lekári mohli pripojiť na náš systém cez rozhranie systému Bezpečné lieky online zdravotnej poisťovne Dôvera a nemuseli robiť ďalšie úpravy,“ hovorí. Funkčné rozdiely medzi jednotlivými modelmi neuviedol.

Nemajú isté krytie výdavkov

Zdravotníci na využívanie ezdravia potrebujú elektronické preukazy a čítačky, ktoré slúžia na ich identifikáciu a autorizáciu v systéme. Vyžiadať si ich musia do 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa