Napriek kríze do firiem naďalej prúdia úvery z bánk. Ešte hlbšiemu spomaleniu ekonomiky zabraňujú štátom garantované úvery pre firmy. Štátom poistené úvery sú ďalším protipandemickým opatrením, ktoré má zabrániť tomu, aby banky pre obavy z neschopnosti dlžníkov úvery splácať prestali firmám požičiavať. Obavy bánk majú zmierniť práve garantované úvery.

Firmy si neprestali požičiavať

Zastavenie úverovania by ešte viac spomalilo ekonomickú aktivitu a už existujúce problémy by sa ešte väčšmi prehĺbili. „Pre krízy je typické, že banky počas nich kritériá poskytovania úverov sprísňujú a ekonomike chýbajú financie. Presne tomu sa chceme vyhnúť. Preto nám záležalo na tom, aby mali banky rezervy aj nad regulačné požiadavky. Vtedy sa totiž dostávajú do komfortnej pozície a aj pri sprísnených požiadavkách financujú zdravé firmy, ktorých je stále dosť,“ upozorňuje Vladimír Dvořáček, člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) a výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability.

Na snímke Vladimír Dvořáček, Výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska a člen Bankovej rady NBS.
Neprehliadnite

Zisk bankového sektora môže byť v budúcom roku nulový

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa