Z témy nájomného bývania sa na Slovensku stala estráda. Na reklamných plochách po uliciach miest a obcí je tvár šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára a vedľa nej veľký nápis: „Nájomné byty sú realitou.“ Ide o veľmi láskavú interpretáciu reality. Nájomné byty nestoja, existuje iba zákon, ktorý ich budúcu existenciu teoreticky umožní. Pre nikoho, kto práve dnes potrebuje bývanie, tento model nie je relevantnou možnosťou. Bývať v bytoch na papieri sa totiž nedá.

Byty rastú, ale súkromné

Stále platí, že kto chce v súčasnosti bývať, musí sa spoľahnúť na súkromné bývanie. Byty v inom ako súkromnom vlastníctve v podstate nevznikajú. Z hľadiska vlastníckej štruktúry najväčší podiel začatých a dokončených bytov tvoria aj v roku 2021 byty v súkromnom vlastníctve. Dokončené byty v súkromnom tuzemskom vlastníctve predstavovali až 99,35 percenta všetkých novostavieb, teda celkovo 20 515 bytov. V obecnom vlastníctve vzniklo 134 bytov, teda 0,65 percenta.

V rovnakom trende pokračuje výstavba v roku 2022, hoci za prvý polrok vzniklo vo verejenom sektore o niečo viac bytov než za celý rok 2021. Celkovo kolaudáciou do konca prvého polroka prešlo 167 bytov vo vlastníctve verejného sektora. Aj tieto údaje ukazujú, že záujemcovia o bývanie sa musia spoliehať na súkromný sektor. „Na realizáciu tohto plánu si budeme musieť ešte dlho počkať, keďže stavebné procesy spojené s výstavbou dnes reálne neumožňujú postaviť bytový dom skôr ako o osem až desať rokov. Ľudia, ktorí budú potrebovať bývať v najbližších rokoch, by sa na bývanie podporované štátom nemali spoliehať,“ hovorí analytik spoločnosti OVB Marián Búlik. Oficiálne stanovisko predstaviteľov Sme rodina je, že prvé nájomné byty budú vznikať už v budúcom roku.

Politický marketing

Pred voľbami v roku 2020 si B. Kollár vyrábal predvolebné videá v ktorých voličov presviedčal, že štátne nájomné bývanie bude stáť priemerne „190 až 200 eur“. To je absolútne nereálne číslo a pri predstavovaní cenovej mapy to ukázali samotní predstavitelia hnutia Sme rodina. Ich vlastné predpoklady hovoria, že do sumy dvesto eur mesačne sa dostanú len jednoizbové byty, pričom pre Bratislavský, Trnavský a Košický kraj neplatí ani to.

V Bratislavskom kraji sa cena jednoizbového nájomného bytu na zá-klade údajov z návrhu môže vyšplhať na 276 eur, dvojizbového na 455 eur, trojizbového bytu na 658 eur a štvorizbového na 770 eur. Odlišné ceny sú v druhom najžiadanejšom kraji – v Prešovskom, kde sa ceny jednoizbových bytov budú pohybovať do 165 eur, dvojizbových do 271 eur, trojizbových do 391 eur a štvorizbových bytov do 457 eur. Navyše tieto ceny zohľadňujú dobrovoľný príspevok na bývanie od zamestnávateľa, ktorý bude do výšky 360 eur mesačne daňovo a odvodovo zvýhodnený. Bez tejto podpory je komerčný prenájom v podstate rovnako drahý ako bývanie podporované štátom.

„Priemer ceny prenájmu jednoizbového bytu v Bratislave je od 400 do 550 eur bez energií, ktoré môžu vyjsť od päťdesiat do sedemdesiat eur,“ vysvetľuje predsedníčka Asociácie realitných maklérov a spolumajiteľka realitnej kancelárie Bond Daniela Rážová.

Reči a realita

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa