Tá sa rozhodla, že si začne za pozemky účtovať trhové nájomné. Majiteľom stavieb, ktoré stoja na jej pozemkoch, ho najprv navrhla zvýšiť stonásobne. Jeden z nich, ktorý na to upozornil TREND, by tak platil ročný nájom 332 eur namiesto doterajších 3,40 eura. Neskôr ŽSR prišli s kompromisným návrhom, ktorý by znamenal už len dvestoeurovú činžu, čo je stále takmer šesťdesiatnásobok súčasnej sadzby. Trhové ceny za pozemky sú ale ešte vyššie.

Chcú len dobre hospodáriť

Pozemky, o ktoré ide, sa nachádzajú v ochrannom pásme železničnej trate. ŽSR ich preto nemôžu predať. Môžu ich však prenajímať napríklad záhradkárom alebo práve spomínaným majiteľom garáží.

ŽSR patria medzi najvýznamnejších vlastníkov nehnuteľností. Podľa svojej hovorkyne Martiny Pavlíkovej spravujú 6-tisíc stavieb a rádovo desaťtisíce pozemkov. V rámci novej filozofie chcú nájomné zvyšovať plošne v počiatočnej fáze sa to týka podľa hovorkyne firmy Martiny Pavlíkovej 300 - 400 zmlúv. Medzi nimi sú záhradky aj garáže. Nachádzajú sa v štyroch bratislavských štvrtiach - v Devínskej Novej Vsi, v Rači, Petržalke a v Rusovciach. V Bratislave sú trhové prenájmy pozemkov ďaleko najvyššie.

M. Pavlíková argumentuje tým, že ide o majetok štátu a ŽSR ako jeho správca s ním musí nakladať hospodárne a efektívne. „Ceny za nájom pozemkov určené v roku 2003 absolútne nezodpovedajú trhovým cenám za prenájom, ktoré sú dnes aktuálne pre danú lokalitu,“ povedala M. Pavlíková. Pozemky sa podľa nej v danej lokalite prenajímajú zhruba za 17 - 25 eur za štvorcový meter na rok.

Nezáleží, aká bola nízka cena

Právnik Marek Staroň z advokátskej kancelárie White & Case považuje za legitímne, ak vlastník pozemku žiada od užívateľa obvyklé nájomné. „Nie je rozhodujúce, že v minulosti bolo nájomné oveľa nižšie – aj keď táto skutočnosť môže mať vplyv na určenie obvyklého nájomného v danom mieste.“

Dôležité je, či je cena primeraná. Na realitných portáloch sa často objavujú aj omnoho lacnejšie prenájmy pozemkov na území Bratislavy – zhruba na úrovni 10 eur ročne za meter štvorcový. Nájdu sa aj ponuky, ktoré sa nachádzajú v rozpätí, ktoré uviedla M. Pavlíková, tie sú však skôr ojedinelé.

Hovorkyňa argumentuje, že pri stanovení nového nájomného vychádzali z toho, za akých podmienok sa prenajímajú iné pozemky pod garážami v danej lokalite. Porovnávať pozemky pod garážami s pozemkami iného charakteru podľa nej nie je relevantné.

Ani maklér Alexander Krajňák z realitnej kancelárie RE/MAX Absolute v novej výške nájomného nevidí problém. Podľa neho treba brať do úvahy cenu nielen prenájmov pozemkov v danej lokalite, ale aj garáží samotných. Nové nájomné ŽSR podľa jeho prepočtov 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa