Posledné roky ľudia výrazne prerábajú na uložení peňazí v bankách. Nízke zhodnotenie úspor nedokáže konkurovať rýchlemu rastu cien. Ľudia s úsporami pár tisíc eur zhodnotia svoje peniaze maximálne o pol percenta ročne. V porovnaní s priemernou infláciou ide až o trikrát nižšie číslo. Už teraz vysoký rozdiel v nasledujúcich mesiacoch ešte porastie.

Priemerný rast cien sa má v tomto roku pohybovať okolo 1,7 percenta. Napriek nízkym úrokom môže byť dnešok už v roku 2022 vnímaný ako zašlá zlatá éra investovania. Rezort financií sa pohráva s myšlienkou zaťažiť kapitálové výnosy. Po novom majú ľudia platiť zo zhodnotenia peňazí dane aj odvody.

Zdanením každého jedného zarobeného eura dnes štát získa 19 centov, počas budúceho roka to môže byť až 49 centov. Uvažuje sa totiž o razantnom zvýšení zaťaženia zo súčasných 19 percent na 45. Pracujúci ľudia majú za to od štátu získať na každé jedno dieťa mesačný príspevok 200 eur. Tí bez detí nedostanú nič.

Iveta Radičová - rozhovor pre ekonomický týždenník Trend.
Neprehliadnite

Tvrdo zdaniť ľudí prenajímajúcich byty nie je vôbec jednoduché. Neuspela už vláda I. Radičovej

Vysoké dane v čase rýchleho rastu cien

Banky pri termínovaných vkladoch ponúkajú bezpečné zhodnotenie peňazí. Vklady do 10-tisíc eur majú top úroky na úrovni 0,5 percenta a nad 10-tisíc eur okolo jedného percenta. Z uloženia sedemtisíc eur je ročný zisk 35 eur. Z nich banka automaticky zrazí daň vo výške 19 percent a majiteľovi na účet pripíše 28,35 eura. V prípade zvýšenia zaťaženia na 45 percent klesne ročný výnos na 19,25 eura.

O prudkom zvýšení daní z výnosov sa začalo diskutovať v čase rastúcej inflácie. Priemerné zvyšovanie cien v krajinách, ktoré používajú euro, bolo ešte vlani v decembri na hodnote mínus 0,3 percenta a do marca stúplo na 1,3 percenta. Na Slovensku je priemerná inflácia ešte o niečo vyššia a aktuálna úroveň je 1,5 percenta. V porovnaní s okolitými krajinami sme na tom relatívne dobre. Rekordné zdražovanie však prežívajú napríklad obyvatelia v Poľsku. Tam miera medziročnej inflácie v marci vystrelila na 4,4 percenta, v Maďarsku je 3,9 percenta, v Česku 2,3 percenta a v Rakúsku dve percentá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa