Banky a poisťovne ustáli pandémiu relatívne dobre. Po zložitom štarte zažívajú finančné domy v súčasnosti rekordné obdobie. Kríza však vyčerpala Štátnu pokladnicu a nad bankami aj poisťovňami sa preto vznáša mrak dodatočného zdanenia. 

Robustné banky

Bankový sektor smeruje za rok 2021 k rekordnému zisku, hoci ešte za predchádzajúci rok dosahovali finančné inštitúcie nižšie zisky, než boli zvyknuté. Kým v roku 2020 zarobili dohromady zhruba 470 miliónov eur, v tomto roku už smerujú k zisku na úrovni okolo 700 miliónov eur. Trh sa napriek pandémii stabilizoval a banky nemuseli vytvárať také vysoké opravné položky. Od druhého polroka už navyše neplatia bankový odvod.

Za prvý polrok 2020 banky na odvode zaplatili zhruba 150 miliónov eur. Tejto povinnosti sa zbavili, no hrozí im ďalšie zdanenie. Ministerstvo financií pod vedením kreatívneho Igora Matoviča avizuje, že na daniach od bánk chce do štátnej kasy získať o sto miliónov viac. V roku 2020 zaplatili finančné inštitúcie na dani z príjmu celkovo 130 miliónov eur, rok predtým to bolo 168 miliónov. Za tri štvrťroky roka 2021 vzhľadom na zrýchlenú tvorbu zisku vygenerovali daň z príjmu 159 miliónov eur, čo je medziročne o 84 percent viac. 

platby
Neprehliadnite

Okamžité platby sú malá revolúcia. Na Slovensku ich od februára zavedú tri banky

Bankový sektor rastie k celkovému vyššiemu zisku aj preto, že sa neustále zväčšuje. Jeho bilančná suma ku koncu tretieho kvartálu prekročila 102,7 miliardy eur. A dá sa predpokladať, že sektor bude rásť ďalej. Práve tento rast bankám umožňuje dosahovať postupne čoraz vyššie zisky. Banky sa však sťažujú na to, že okrem iného im nízke úrokové sadzby zhoršujú návratnosť vlastných zdrojov. Ku koncu roka 2020 návratnosť kapitálu klesla podľa údajov NBS pod päť percent, počas tohto roka začala stúpať na hranicu siedmich percent. No slovenské banky aj tak patria v rámci EÚ do horšej polovice. Mediánová návratnosť kapitálu v rámci celej Únie je 7,96 percenta. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa