Príchod zahraničných investícií a vytváranie pracovných miest nie je možné bez ústretovosti pri vybavovaní povolení a vybudovaní vhodnej infraštruktúry. Kým západ krajiny s kapacitami problém nemá, priviesť silného zamestnávateľa na východ Slovenska sa krajine dlho nedarilo.

Situácia sa zmenila až nedávnym ohlásením príchodu švédskej automobilky Volvo, ktorej miliardová továreň má potenciál vytvoriť v regióne tisícky nových miest. Okrem úľav a dotácií zo strany štátu bolo rozhodujúce aj odhodlanie urýchlene pripraviť lokalitu na výstavbu a to, že budúci priemyselný park vláda vyhlásila za významnú investíciu, čo uľahčilo výkup pozemkov.

„Absencia takýchto parkov znamená pre Slovensko zásadnú konkurenčnú nevýhodu v porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy, s ktorými pri získavaní strategických investícií najčastejšie súperíme, či už hovoríme o Česku, Poľsku, Maďarsku, alebo Rumunsku,“ konštatuje minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Na Slovensku je aktuálne len jeden štátny strategický priemyselný park. Nachádza sa v Nitre a sídli v ňom automobilka Jaguar Land Rover. Ponuka priestorov pre investorov sa však rozširuje. Štatút významnej investície získali viaceré štátne priemyselné parky.

Impulz pre slabé regióny

Príchodu švédskeho investora predchádza príprava strategického územia. Do majetkového vyrovnania a na projekčno-inžinierske činnosti vyčlenil štát viac ako 85 miliónov eur. Strategický park vyrastie na rozlohe približne 400 hektárov medzi obcami Valaliky, Geča a Haniska.

Pozemky neďaleko Košíc, na ktorých má automobilka vyrásť, dnes ešte pokrýva prevažne orná pôda. Už na budúci rok by však mala odštartovať výstavba. S inštaláciami zariadení a výrobných liniek sa počíta v roku 2024 a sériová výroba nových elektromobilov by mohla byť spustená v roku 2026.

Obci Valaliky pri výbere umiestnenia strategického parku pomohla aj pripravenosť. Už pred desiatimi rokmi bola na zozname potenciálnych lokalít pre umiestnenie francúzskej automobilky PSA Peugeot, čomu bol prispôsobený aj územný plán.

Ďalšou lokalitou, v ktorej má štát záujem podporiť tvorbu nových pracovných miest prípravou infraštruktúry, je Rimavská Sobota. Vláda tento mesiac odobrila pre tento projekt štatút významnej investície, ktorý štátnej spoločnosti MH Invest umožňuje pokračovať v príprave územia.

Priemyselný park by mal mať rozlohu viac ako 160 hektárov. Obdobne veľké ambície má štát aj v oblasti hľadania investora, ktorý by park obsadil. Ministerstvo hospodárstva očakáva, že v novej lokalite vytvorí niekoľko stoviek až tisíc pracovných miest.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa