A siaha aj ďalej. Najnovšie do poisťovní, ktorým chce vyrubiť osempercentný odvod z celého neživotného poistenia, ktoré predstavuje zhruba miliardu eur ročne. Dôsledky môžu byť vážne. Podľa Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) by ohrozil celý poistný trh. Pocítili by ho nielen akcionári poisťovní, ale najmä klienti – podniky i obyvateľstvo. Musia počítať so skokovým rastom poistného na trhu, kde sa niekoľko rokov ceny nezvyšovali vôbec.

Komplikácie by mohli mať i dlžníci v bankách využívajúci napríklad poistenie úveru či nehnuteľnosti. Tam je poistenie podmienkou banky, nový odvod by znamenal vyššiu cenu poistky. A štát by po zavedení navrhovaného odvodu mal rátať aj s medzinárodnými arbitrážami, keďže akcionárom skomplikujú či znemožnia podnikanie.

Novela už je v pripomienkovom konaní, napriek tomu, že pri zverejnení predbežnej informácie zožala okamžitú kritiku od poisťovní, centrálnej banky aj podnikateľských združení. Rezort financií kritiku ignoroval, nemohol by totiž inak „dosiahnuť cieľ“ legislatívnej úpravy. Vôbec nevysvetľuje, prečo by takýto odvod mal existovať, pravidlá EÚ ho nevyžadujú.

Na jednotnom európskom trhu tak štát jednostranne znevýhodní slovenské poisťovne. Ministerstvo tiež priznáva, že norma zhorší podnikateľské prostredie nielen poisťovniam, ale i malým a stredným podnikateľom, ktorým zdražejú poistky. Platiť má už na budúci rok.

Inšpirovaní

Osempercentný odvod sa v hlavách štátnych rozpočtových plánovačov nezrodil náhodou. Poisťovne už jeden podobný odvod v rovnakej výške majú. Platia ho z poistného v povinnom zmluvnom poistení. Stará sa oň ministerstvo hospodárstva, ktoré ho prerozdeľuje tým, ktorí bdejú nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky či objasňovaním nehôd. Dostávajú ho napríklad hasiči, záchranky či strediská tiesňového volania. Poisťovne proti nemu roky namietajú, lebo je podľa nich protiústavný a je to to skrytá daň.

Ako hovorí Jozefína Žáková zo Slovenskej asociácie poisťovní, do istej miery ho možno považovať za legitímny. Lebo štát si plní povinnosť zabezpečiť pomoc a odškodnenie obetiam dopravných nehôd. „No neexistuje žiadny rozumný dôvod, aby bol odvod rozšírený aj na dobrovoľné odvetvia neživotného poistenia,“ hovorí. Tie nemajú s úlohami štátu nič spoločné.

Nový odvod môže znamenať stratu veľkých klientov z priemyslu. Tí sa môžu poistiť lacnejšie v zahraničí, kde podobný odvod netreba platiť

Za celý dobrovoľný neživotný sektor by mohol nový odvod predstavovať 52 miliónov eur, čo by znamenalo, že tento náklad vygeneruje v celom odvetví neživotného poistenia stratu. Takáto situácia by však podľa aktuálnych pravidiel solventnosti, povinných od tohto roka, predstavovala kritické riziko. Donútila by poisťovne zvyšovať poistné vo všetkých odvetviach, keďže pravidlá im veľmi neumožňujú poistenie dotovať z vlastného zisku.

Poisťovne už vlani čelili prepadu zisku o pätinu. Viaceré poisťovne sa pre nový odvod môžu rozhodnúť odísť z trhu, keďže by sa pod konkurenčným tlakom dostali do straty. Na ilustráciu, celý poistný trh vlani dosiahol zisk 152 miliónov eur. To je menej, ako mala najväčšia banka na trhu Slovenská sporiteľňa, a štvrtina zisku celého bankového sektora.

Od koho chce vláda ďalšie peniaze

(nové navrhované opatrenia)

  • osempercentný odvod z neživotného poistenia – 52 mil. eur (doposiaľ sa platil len z PZP)
  • dvojnásobný odvod pre regulované subjekty – 76 mil. eur
  • obnovená daň z dividend – 240 mil. eur
  • vyššie poplatky za tabak a hazard – 123 mil. eur

Drahšie, nedostupnejšie

Šéfka asociácie poisťovní upozorňuje, že prípadné zavedenie odvodu bude mať obrovský vplyv na cenotvorbu poistných produktov, a to najmä pre obyvateľstvo. Lebo poisťovne nový náklad do poistného započítajú, presne tak, ako je do ceny zarátaný aj odvod z povinného zmluvného poistenia. Vyššie ceny následne budú mať svoje dosahy.

Nielenže sa ľudia budú menej poisťovať, lebo na Slovensku je veľká skupina ľudí citlivých na cenu. Poisťovniam môže padnúť veľká časť biznisu s poistením priemyselných rizík, lebo medzinárodné firmy rýchlo ukončia svoje kontrakty so slovenskými poisťovňami a poistia sa v zahraničí. Konkurencieschopnosť stratia tunajšie poisťovne aj pri havarijnom poistení, lebo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa