Cestovné kancelárie už nebojujú len s prepadom cestovného ruchu v dôsledku pandémie koronavírusu. Koncom roka im na dvere zaklopal ďalší zásadný problém – povinné poistenie proti insolventnosti. Bez toho nemôžu podľa zákona podnikať.

Poisťovne však pod vplyvom obáv zo situácie na trhu začali strečkovať a niektoré cestovky odmietli poistiť. Zatiaľ čo veľkým hráčom sa podarilo poistky uzavrieť na ďalšie obdobie, menším spoločnostiam sa to nedarí. Väčšine z nich sa poistka končí začiatkom roka 2021. Práve poistenie sa stalo osudným pre Firo-tour, ktorému už žiadna poisťovňa nechce túto službu poskytnúť. Nepomohla ani dvadsaťročná stabilná reputácia na trhu či lepší výhľad na rok 2021. Biznis v cestovnom ruchu je skrátka rizikový a neskrývajú to ani poisťovne. Peniaze klientov zatiaľ síce ohrozené nie sú, ale nemusí to tak byť navždy.

Názory na ďalší vývoj v tomto sektore sa líšia. Optimisti tvrdia, že nadchádzajúca sezóna bude výrazne lepšia ako tá vlaňajšia. Záchranu vidia v očkovaní, ktoré uvoľní opatrenia. Mnoho zainteresovaných sa však vývoja obáva a hovoria skôr o krachu cestoviek. Jablkom sváru môže byť spomínané poistenie proti insolventnosti.

Skončiť môže pätina cestoviek

Ako pre TREND vysvetlila šéfka marketingu poisťovne Uniqua Silvia Vlasková, pri obnove poistenia proti insolvencii bude poisťovňa zohľadňovať finančnú kondíciu jednotlivých klientov. A tá nie je veľmi priaznivá.

„Je viac než pravdepodobné, že poistenie nebude predĺžené viacerým cestovným kanceláriám. Podľa nášho odhadu môže ísť o 10 až 20 percent subjektov,“ tvrdí. Očakáva, že tento rok určite nastane konsolidácia tohto trhu. Firmy nemusia nutne hneď skrachovať, v hre je aj prerušenie činnosti. Rovnako sa dá predpokladať, že dôjde k viacerým fúziám a celkovému zníženiu počtu subjektov na trhu. Na otázku, či je poistenie pre cestovky v ohrození, S. Vlasková odpovedá, že jednoznačne áno.

„Túto oblasť nie je možné dlhodobo prevádzkovať na trhu tak, ako to vidíme na prelome roku 2020 a 2021. Pre poistenie väčších subjektov je nutné získať zaistené kapacity mimo územia Slovenska,“ vysvetľuje. Problémom zostáva to, že zaistné kapacity sú momentálne takmer nedostupné. „Poistiť nový subjekt alebo prevziať existujúce poistenie od iného poistiteľa či zaistiteľa zaisťovne
v súčasnosti plošne odmietajú,“ dodáva S. Vlasková.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa