Dva roky funguje už ako európska spoločnosť so sídlom v Prahe. Druhé prekvapenie ponúkajú jej posledné výsledky hospodárenia. Pri tržbách milión eur vykázala spoločnosť za rok 2013 čistý zisk takmer 164 miliónov eur. Patrila tak k najziskovejším firmám na Slovensku.

No štátu odviedla na dani z príjmu len desať eur. V prípade skupiny J&T treba však dodať, že viaceré jej blízke firmy platia štátu na daniach milióny eur. Napríklad prepravca plynu Eustream, v ktorom ako akcionár cez EPH Holding figuruje Patrik Tkáč, vlani zaplatil štátu takmer 113 miliónov eur na firemnej dani.

Ako je to možné

„Spoločnosť J&T Finance Group, a.s., bola holdingovou spoločnosťou, jej hlavnou činnosťou bola držba majetkových účastí,“ opisuje Artur Šturmankin, hovorca J&T Banky, a dodáva, že práve preto tržby skupiny z predaja služieb boli zanedbateľné. Príjmy tvorili najmä dividendy z majetkových podielov. Z dividend sa na Slovensku daň neplatí, podliehajú len zdravotným odvodom u fyzických osôb.

V roku 2013 bol v JTFG zaúčtovaný navyše výnos z rozdielu medzi uznaným ocenením a účtovným ocenením nepeňažného vkladu. Smeroval do základného kapitálu jej dvoch dcérskych spoločností. „Ide o výnos, ktorý nepodlieha dani,“ priblížil pre TREND A. Šturmankin, no o ktoré dcéry šlo, nekonkretizoval.

Partnerka poradenskej spoločnosti BMB Leitner Renáta Bláhová vysvetľuje, že nerealizovaný zisk z precenenia vkladaného majetku (tu 200 miliónov eur), sa po splnení zákonom definovaných podmienok nezahŕňa do základu dane. „Na určité druhy reorganizácií sú v zákone o dani z príjmov výnimky.“

V princípe je podľa nej správne, aby boli reorganizácie daňovo neutrálne, lebo to vyplýva zo základného princípu voľného pohybu kapitálu v únii. „Tu však treba zdôrazniť, že Slovensko na rozdiel od Česka, Maďarska i Rakúska

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa