Spoločnosť Partners v auguste získala od Národnej banky Slovenska (NBS) sprostredkovateľskú licenciu vo všetkých šiestich finančných sektoroch.

Oprávňuje ju vykonávať sprostredkovanie v oblasti poistenia alebo zaistenia, kapitálového trhu, prijímania vkladov, ďalej poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Okrem toho bude štartujúci finančný agent sprostredkúvať na Slovensku dôchodkové sporenie v druhom a treťom pilieri.

„Jadrom biznisu na Slovensku bude finančné plánovanie a sprostredkovanie. Primárna orientácia bude na kvalitné zaistenie rizík prostredníctvom rizikového životného poistenia, nízkonákladových investícií, penzijných produktov a financovania bývania prostredníctvom hypoték,“ vymenúva Peter Michajlov, ktorý má na starosti uvedenie spoločnosti Partners na slovenský trh.

Spoločnosť nebude ponúkať investičné životné poistenie, tento produkt totiž považuje za neperspektívny. Nechce miešať poistenie s investovaním.

Aj vlastná poisťovňa

Na základe pravidiel voľného európskeho trhu bude na trhu pôsobiť aj Simplea pojišťovna. Na pláne je aj banka. Česká entita ešte čaká na udelenie bankovej licencie od českej centrálnej banky, aj táto spoločnosť sa následne môže objaviť na Slovensku. V Českej republike by banka mohla spúšťať činnosť v druhom kvartáli 2022.

Tieto spoločnosti nebudú žiadať o licencie na Slovensku a nebudú zakladať ani pobočky zahraničnej spoločnosti. „Na Slovensku bude sústredená podpora obchodu a lokálne budú riadené vzťahy s produktovými partnermi, klientske centrum všetkých spoločností bude sídliť v Brne. Špecifickú licenciu zo Slovenska má iba SFA ako Simplea Financial Services,“ priblížil P. Michajlov. Spoločnosť však počíta so zriadením komunikačnej infraštruktúry, aby klientov mohla obsluhovať v slovenčine.

Spolu so sprostredkovateľskou firmou prichádza na trh Partners investiční společnosť pod značkou Simplea Investície a realitný fond, ktorý je v Česku známy ako Trigea. „Ako prvý vzniká samostatný finančný agent, hlavne vzhľadom na rôzne dĺžky licenčných lehôt. Poisťovňa a investičná spoločnosť začnú na trhu pôsobiť do konca roka 2021,“ hovorí P. Michajlov. Tieto spoločnosti majú licenciu od českej centrálnej banky a práve ona je z pohľadu spoločnosti Partners hlavný regulátor.

Pobočky „na kľúč“

Prípadné dobudovanie infraštruktúry na Slovensku je v pláne až s ďalším rozvojom podnikania. Podľa P. Michajlova je to zatiaľ otázka jedného až dvoch rokov. Národná banka Slovenska však bude vykonávať dohľad z pohľadu ochrany spotrebiteľa. Tieto pravidlá spoločnosť musí Simplea za každých okolností spĺňať tak, aby boli v súlade so slovenskou legislatívou.

Slováci čakajú a chudobnejú. Inflácii na milosť nechávajú miliardy eur
Neprehliadnite

Slováci čakajú a chudobnejú. Inflácii na milosť nechávajú miliardy eur

Simplea nebude budovať vlastnú sprostredkovateľskú sieť. Firma bude na Slovensku otvárať pobočky, ktoré budú viesť franchisanti. Do konca roka 2025 by mali franchisingovú sieť tvoriť desiatky pobočiek, pričom každá z nich bude mať približne päť zamestnancov. Cieľom je postupne otvoriť 70 až 80 pobočiek a 170 poradenských kancelárií. Počet poradcov a koncipientov by mal do konca budúceho roka dosiahnuť počet približne 350. Firma predpokladá, že náklady na vybudovanie jednej franchisingovej pobočky budú zhruba 40-tisíc eur.

Hybrid nie je ojedinelý

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa