Ak by sprostredkovateľ spôsobil škodu, ktorá prevyšuje jeho poistný limit, musel by doplatiť z vlastných peňazí. 

Väčšina finančných sprostredkovateľov, ktorí ponúkajú úvery, je podľa informácií TRENDU poistená na výrazne nižšiu sumu, než im ukladajú pravidlá. Národná banka Slovenska, ktorá sprostredkovateľov kontroluje, pred tým roky priviera oči.

Kocky
Neprehliadnite

Banky vlani okúsili pokles. Chystajú sa na pád ziskov

Každý sprostredkovateľ musí mať poistenie profesijnej zodpovednosti pre prípad, že by klientovi spôsobil škodu. Výšku poistnej sumy určuje legislatíva.

Iná suma v zákone, iná v nariadení

Zákon o finančnom sprostredkovaní č. 186/2009 Z. z. hovorí, že finanční agenti musia mať uzatvorené poistenie profesijnej zodpovednosti, pri ktorom poistná suma dosahuje najmenej 100-tisíc eur na jednu poistnú udalosť a zároveň minimálne 150-tisíc eur pre všetky poistné udalosti v jednom kalendárnom roku.

Delegované nariadenie Európskej komisie z roku 2014 však stanovuje minimálnu poistnú sumu na jednu udalosť na 460-tisíc eur. Celková suma na všetky poistné udalosti, ktoré vzniknú v jednom roku, by mala byť minimálne 750-tisíc eur.

Ingrid Ludvíková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku tvrdí, že toto nariadenie je nadradené slovenskému zákonu. „Nariadenia sú právne akty záväzné v celom svojom rozsahu pre všetky krajiny EÚ. Uplatňujú sa automaticky a jednotne vo všetkých členských štátoch Únie hneď po nadobudnutí účinnosti bez toho, aby museli byť transponované do vnútroštátnych právnych predpisov,“ vysvetľuje.

Ministerstvo financií SR aj Národná banka Slovenska (NBS) tak-isto potvrdili, že finanční agenti by mali dodržiavať nariadenie Európskej komisie. „Ak finančný agent sprostredkováva úvery na bývanie, je povinný mať uzavretú poistku vo výške 460-tisíc eur, respektíve 750-tisíc eur, v súlade s predmetným nariadením Európskej komisie,“ potvrdil aj tlačový odbor ministerstva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa