V súčasnosti sa dá uzatvoriť zmluva bez podpisu predovšetkým pri jednoduchších poistných produktoch, ako je povinné zmluvné poistenie či poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti. Tieto produkty sú k dispozícii aj online. Namiesto podpisu sa v tomto prípade považuje za dostatočný dôkaz uzatvorenia zmluvy platba. Ak niekto uzavrie zmluvu cez internet a zároveň ju aj uhradí zo svojho účtu, poisťovňa má dôkaz, že ide naozaj o správneho klienta. V prípade, že neprebehne platba, poisťovňa zmluvu automaticky stornuje.

Aj v prípadoch, keď sa vyžaduje podpis, sa niektoré spoločnosti už zaobídu bez papierov. „Mnohé predpísané dokumenty, napríklad súhlas so spracovaním osobných údajov či protokoly k jednotlivým produktom, máme už k dispozícii v elektronickej forme, ktoré klient podpisuje biometricky, teda perom na dotykový displej,“ vysvetľuje Marián Búlik z OVB.

Napriek elektronizácii ani v budúcnosti zrejme finančných agentov nenahradí počítač či aplikácia

Problematickejšie to môže byť predovšetkým pri hypotékach, kde si banky samy overujú totožnosť zákazníka. Človek, ktorý si chce zobrať úver na bývanie, nemusí len podpísať papierové zmluvy, ale musí ich prísť podpísať do banky. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa