Legislatívne zmeny priniesli v oblasti justície za ostatný rok na Slovensku výrazný posun. Z programového vyhlásenia vlády Igora Matoviča (OĽaNO) sa rezortu spravodlivosti podarilo preniesť do zákonnej podoby takmer všetko. Za zmienku stojí niekoľko zmien, najzásadnejšími sú tie ústavné. Dotýkajú sa formovania Ústavného súdu SR, zloženia Súdnej rady SR, ale napríklad aj previerok sudcov.

Okrem veľkých legislatívnych balíkov predložilo ministerstvo aj menšie, ktoré reagovali na potreby praxe. Vo všeobecnosti sa dá práca ministerky spravodlivosti M. Kolíkovej (Za ľudí) hodnotiť ako úspech, navyše v práci pokračuje aj po odvolávaní v kabinete Eduarda Hegera. Týždenník TREND sa bližšie pozrel na najvýznamnejšie zmeny, ktoré sa udiali, aj na tie, ktoré sú ešte na stole.

Kľúčové inštancie

Je jasné, že rok 2019 sa už nezopakuje, minimálne z pohľadu voľby ústavných sudcov. Ich výber naďalej zostane v drvivej väčšine v rukách poslancov Národnej rady SR, no ústavná zmena, ktorá prešla parlamentom vlani na jeseň, v prípade váhania vytvorí na zákonodarcov výraznejší tlak.

V minulosti mohla byť inštitúcia nefunkčná vinou poslancov aj celé mesiace. Pred dvomi rokmi, keď sa vyberalo až deväť sudcov z trinástich, trvalo parlamentu až trištvrte roka, kým dospel k finálnej dohode. V súčasnosti platí zmena, ktorá v prípade nečinnosti parlamentu umožní prezidentovi výraznejšie vstúpiť do procesu. Ten bude mať právomoc vyberať priamo spomedzi kandidátov aj bez toho, aby ich oficiálne zvolila Národná rada SR. Zaviedla sa aj systematická výmena sudcov, ktorá má v budúcnosti predísť zámernému blokovaniu Ústavného súdu. Sudcovia, ktorí prešli výberom, majú po novom rozdielne dlhé mandáty. Postupne sa niektorí z nich vymenia po štyroch, ôsmich či dvanástich rokoch. Donedávna platil v tomto smere jednotný systém.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa