V prvom rade treba vysvetliť, že rozhodcovský súd nie je klasický štátny súd. Rozhoduje o majetkových sporoch a proti jeho rozhodnutiu sa nemožno odvolať vyššie, ako je to pri bežných súdoch. Jeho verdikt jednoducho hneď platí. Nespokojné subjekty sa môžu obrátiť len na jediný štátny súd – Okresný súd Bratislava V. Ten v súčasnosti rieši takmer tristo návrhov na zrušenie verdiktu rozhodcovského súdu. Z toho takmer 40 percent sa týka práve spomínaného Royal Development súdu.

Rozhodcovské súdy pred rokmi zriadil rezort spravodlivosti pôvodne preto, aby odbremenilo bežné súdy od jednoduchších sporov o pôžičkách či pohľadávkach.

Podivné podklady

TREND nedávno opísal spor Jany Gendiarovej. Royal Development zhruba pred tromi rokmi dvakrát rozhodol, že má splatiť staršiu pôžičku presahujúcu 80-tisíc eur. V neskoršom dokazovaní odborný posudok z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru ukázal, že jej podpis na fotokópii údajnej zmluvy o pôžičke bol vyhotovený „technickým falšovaním“. Teda bol použitý iný podpis dotyčnej z podpisového vzoru na úradnej listine. Polícia tiež skonštatovala, že rozhodcovský súd nebol schopný predložiť originál zmluvy o pôžičke. Všade figuruje len jeho kópia s falošným podpisom.

Postupne sa redakcii ozvali ďalší ľudia, ktorí na rovnakom rozhodcovskom súde a s rovnakým advokátom protistrany dopadli podobne. Raz súd rozhodoval na základe údajnej staršej faktúry, ktorá už môže byť navyše premlčaná, inokedy Royal Development vydal verdikt na základe staršej, dovtedy nikde neevidovanej faktúry od nespokojného dodávateľa. Tieto dokumenty spája fakt, že práve cez ne sa malo založiť právo na riešenie celého sporu cez rozhodcovský súd.

Štát vedie len register súdov, nekontroluje ich

Rozhodca Royal Development súdu Miloš Valach svoje odpovede pre TREND začal slovami, že „pokračujete na pokyn svojho objednávateľa (zrejme pani Kozinkovej-Gendiarovej) v kladení reálne neodborných a nezmyselných otázok“. Dodal, že podnikol už kroky na právne riešenie možného ohovárania. Len na doplnenie, keď sa redakcia TRENDU na neho obrátila prvýkrát, na otázky nereagoval.

Povinnosť mlčanlivosti

M. Valach

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa