Pred pár rokmi to bol vlastne príjemný rozhovor. A to napriek tomu, že europoslanec Fideszu Tamás Deutsch veľmi dobre vedel, čo píšem o pôsobení Fideszu v Maďarsku. A ja som si rovnako dobre uvedomoval, že hovorím s jedným z tých, ktorí majú veľmi blízko k samotnému Viktorovi Orbánovi. 

Najpríjemnejšia časť rozhovoru sa týkala augusta 1989, keď Deutsch a pár ďalších členov v Maďarsku už legalizovaného opozičného Fideszu, teda Zväzu mladých demokratov, dorazili do Prahy, aby sa ospravedlnili za účasť Maďarska na invázii vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Dnes ostali päťdesiatnikovi Deutschovi, kedysi najsexi politikovi v Maďarsku, z tých čias len husté čierne vlasy.

Na snímke zľava slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, poľský prezident Andrzej Duda, český prezident Miloš Zeman a v popredí odzadu maďarský prezident János Áder počas stretnutia v rámci 30. výročia vzniku Vyšehradskej skupiny V4 vo Varšave v Poľsku 9. februára 2021. FOTO TASR - Kancelária prezidenta SR
Neprehliadnite

Vyšehrad sa ocitol v pekle: V4 na pekelnom polostrove v mraze oslávila tridsať rokov

Minister športu v prvej Orbánovej vláde, ktorá vládla na prelome tisícročí, neskôr poslanec za Fidesz a od roku 2009 europoslanec, je dnes verný podporovateľ Viktora Orbána. Orbána, ktorý už nie je ani mladý, ani demokrat. Poslanecký klub Európskej ľudovej strany, najväčší a najváženejší v celom Európskom parlamente, pred časom Deutschovi pozastavil členstvo.

Bol to trest za decembrový výrok na adresu nemeckého šéfa frakcie Manfreda Webera. „Ak nemáte čo skrývať, nemusíte sa báť. Spomínam si, že gestapo používalo rovnaký slogan,“ odkázal váženému bavorskému europoslancovi. Niekedy v tom čase však začala Európska ľudová strana strácať trpezlivosť aj so samotným Fideszom. Pozastavila mu členstvo a rokovalo sa. Čoraz panovačnejší Orbán však nebol ochotný robiť akékoľvek ústupky.

A tak pohár trpezlivosti európskych ľudovcov pretiekol a na marec pripravili vylúčenie Fideszu z Európskej ľudovej strany. Orbán ich radšej predbehol a začiatkom marca oznámil vystúpenie sám. Skončila sa tak roky trvajúca hra, v ktorej Orbán dokázal vymeniť lojálne hlasovanie za väčšinový názor frakcie v Európskom parlamente za voľné ruky pri budovaní autoritárskeho systému v Maďarsku. Z Orbánovho Fideszu tak spadol aj posledný európsky závoj. Bude si vyberať už len z viac či menej extrémistických frakcií v europarlamente alebo sa pokúsi založiť niečo ako protibruselskú orbánovskú autoritársku skupinu. Dalo sa to čakať. Napokon, aj Tamás Deutsch je už všetko iné, len nie ten očarujúco odvážny mladík z augusta 1989.

Sputnik Vakcína
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Sputnik V môže byť pre Maďarov nový Világos