Ľudia by sa teda nemali spoliehať len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Sporiť by si mali aj v súkromných penzijných fondoch – v druhom a treťom pilieri. Odborníci aj niektorí politici argumentujú demografiou. Populácia starne, a keď na väčší počet penzistov nebude dosť aktívne pracujúcich, ktorí sa skladajú na dôchodok starším, nastane problém v priebežnom systéme dôchodkového sporenia.

Dnešní tridsiatnici tak môžu byť prekvapení, že dostanú od štátu z prvého piliera nižší dôchodok, ako by si želali. Sociálna poisťovňa už dnes vykrýva dôchodky z iných fondov, napríklad z nemocenského. „Zatiaľ to prežíva, no v ďalších rokoch, keď pôjde do dôchodku silný ročník takzvaných Husákových detí, to bude oveľa ťažšie,“ myslí si Ján Jursa, analytik spoločnosti Finax.

Štátna penzia sa bude stenčovať

V dôsledku toho sa bude postupne znižovať výška dôchodkov od štátu v pomere k mzde. Percentuálny podiel priemerného starobného dôchodku na priemernej mzde, nazývaný aj miera náhrady, podľa údajov Sociálnej poisťovne z roku 2017 bol 44,9 percenta. Analytici z NN odhadujú, že tento podiel môže o 30 rokov klesnúť až na 30 percent. Prepočty ministerstva financií sú miernejšie. Miera náhrady podľa nich do roku 2070 poklesne takmer o desať percentuálnych bodov.

Či už bude pokles výšky dôchodkov miernejší alebo strmší, bude to znamenať, že ak človek odíde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa