Európa stojí pred akútnou hrozbou nedostatku plynu. Mnohé krajiny sú vysokozávislé od importu z Ruska, lenže Moskva obmedzuje dodávky a dokonca hrozí ich úplné zastavenie. Ako prežiť zimu a ako sa do budúcna ochrániť, hovorí pre TREND poľský europoslanec Jerzy Buzek, ktorý za Európsky parlament vedie rokovania o riešení energetickej krízy.

Je Európska únia pripravená na zimu bez ruského plynu? 

Európska únia určite bez ruského plynu prežije. Ale bude nás to niečo stáť. Je to otázka toho, koľko budeme platiť za energie, a takisto toho, aký to bude mať vplyv na európsky priemysel. Nemusíme sa báť, čo bude s občanmi EÚ, s nemocnicami, so školami či s domovmi pre seniorov. Máme dobre pripravený plán. Vieme, ako a čo má byť chránené. Dokážeme dodávať plyn z jednej krajiny EÚ do inej. Ak však Rusko uzavrie všetky plynovody, bude to, samozrejme, znamenať veľkú hrozbu.

Ako sa pred ňou môžeme ochrániť?

Do začiatku novembra chceme naplniť zásobníky plynu. Pokiaľ sa nám to podarí, zimu prežijeme, a to celkom v pohode. Dokonca aj keby Rusi úplne zastavili dodávky. Jediné, čo by sa mohlo stať, by bolo dočasné prerušenie výroby niektorých priemyselných podnikov. Najdôležitejšie je však povedať, že v Európskej únii máme plynu dosť.

Naozaj?

Áno, presne tak. Plynu máme dosť, iba ho nedokážeme tak úplne dostať tam, kde je ho najpotrebnejšie. Napríklad v Portugalsku alebo Španielsku majú veľa plynu, pretože majú množstvo prístavných terminálov na skvapalnený plyn. Keby sme ho dokázali dostať cez Pyreneje do Francúzska a Nemecka, nemali by sme takmer žiadny problém.

A kedy toto prepojenie začneme budovať?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa